گردشگری
1398/06/17 11:00

صفرتا 100 نحوه دریافت تسهیلات در مشاغل خانگی حوزه میراث فرهنگی

صفرتا 100 نحوه دریافت تسهیلات در مشاغل خانگی حوزه میراث فرهنگی
کارشناس فنی صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین گفت: کارآفرین باید در ابتدا به اداره مربوطه مراجعه کرده و مجوزهای لازم را دریافت کند و سپس مراحل دیگر را یک‌به‌یک سپری کند که این امر حداقل دو هفته زمان لازم می‌طلبد.


به گزارش پایگاه خبری مودگان-معصومه طارمی کارشناس فنی صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین،
 اظهار کرد: در ابتدا باید فرد متقاضی برای دریافت مجوز مشاغل خانگی (مستقل  یا پشتیبان) متناسب با نوع فعالیت از دستگاه اجرایی کارت شناسایی یا پروانه تولید دریافت کند، درصورتی‌که رشته فعالیت در گروه مشاغل خانگی قرار داشت می‌تواند با داشتن شرایط لازم اقدام به دریافت مجوز کسب‌وکار خانگی کند.

وی ادامه داد: کارآفرینان برای دریافت مجوز سازمان میراث فرهنگی به‌صورت غیرحضوری و از طریق سامانه اقدام می‌کنند که این سامانه مجزا از سامانه مشاغل خانگی است که در ابتدا بررسی می‌کنیم که آیا شغل مربوطه جزو مشاغل مرتبط با میراث فرهنگی است یا خیر.

کارشناس فنی صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین خاطرنشان کرد: بعد از بررسی و در صورت موجود بودن شغل موردنظر در مشاغل صنایع‌دستی فرد کارآفرین در سامانه مشاغل خانگی ثبت‌نام می‌کند؛ بعدازآن بازدید انجام و در صورت تأیید مجوز اداره میراث فرهنگی صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: مدارک و شرایط لازم؛ ابطال تمبر در اداره مالیاتی با معرفی‌نامه دستگاه اجرایی(میراث فرهنگی)، تکمیل فرم‌های ثبت‌نام و رضایت سرپرست خانوار، کپی کارت ملی، شناسنامه، یک قطعه عکس
۳*۴ و برای آقایان ارائه کارت پایان خدمت ضروری است.

طارمی اشاره کرد: بازدید و بررسی شغل موردنظر توسط نمایندگان میراث فرهنگی، فرمانداری و اداره کار انجام می‌شود و پس آن پرونده موردنظر در کارگروه اشتغال شغل موردنظر بررسی قرارگرفته و برای استفاده از تسهیلات تصمیم‌گیری می‌شود.

وی بیان کرد: پس تایید پرونده فرد به اداره کار شهرستان و پس‌ازآن به اداره کار استان ارجاع داده می‌شود و در صورت تأمین اعتبار به بانک عامل، پرونده به نزدیک‌ترین شعبه به محل فعالیت متقاضی ارجاع داده می‌شود.

کارشناس فنی صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین تصریح کرد: تمامی مراحل ذکرشده حداقل طی دو هفته انجام می‌شود و از این به بعد است که کار فرد کارآفرین شروع می‌شود و باید برای تهیه وثیقه و مدارک لازم جهت تهیه وام اقدام و وام را دریافت کند.

وی اظهار کرد: در سال 97 تعداد 261 پرونده با مبلغ درخواستی دو میلیارد و 400 میلیون و 660 هزار تومان از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان به اداره کار ارجاع داده شد که درنهایت با جذب یک میلیارد و 692 میلیون تومان اعتبار به 187 نفر تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت شد که این رقم نسبت به سال 96 رشد 100 داشت.

طارمی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری 44 کارآفرین به بانک معرفی شدند که درنهایت پنج نفر موفق به دریافت 100 میلیون تومان تسهیلات کارآفرینی شدند که این اعتبار از اعتبارات باقی‌مانده سال 97 بود.

وی با اشاره به اینکه در شش‌ماهه نخست سال جاری هنوز کسی معرفی نشده است؛ عنوان کرد: طی سال گذشته حداقل تسهیلات پرداختی به هر کارآفرین حداقل 10 و حداکثر 20 میلیون تومان بوده است. 

کارشناس فنی صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین در پایان تشریح کرد: در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان 16 گروه رشته آبگینه، بافته‌های داری و غیرداری، پوشاک سنتی، چاپ‌های سنتی، رودوزی سنتی،کاشی سنتی سفال و سرامیک، نساجی سنتی، صنایع‌دستی دریایی، میناکاری، صنایع‌دستی سنگی، سازهای سنتی، صنایع‌دستی چرمی، صنایع‌دستی چوبی و حصیری، صنایع‌دستی فلزی، صنایع‌دستی کاغذی، طراحی و نقاشی سنتی در رده مشاغل خانگی قرار دارند و تنها با دارندگان این مشاغل تسهیلات پرداخت می‌شود.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :