گردشگری
1400/02/13 10:00

4میلیارد تومان بودجه برای حوزه پژوهشی وزارت میراث فرهنگی تعیین شد

4میلیارد تومان بودجه برای حوزه پژوهشی وزارت میراث فرهنگی تعیین شد
بودجه پژوهشی حوزه میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی در سال ۱۴۰۰، چهار میلیارد تومان و موضوعات پژوهشی و مطالعاتی حوزه‌های تخصصی تعیین شد .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-چهارمین جلسه شورای پژوهشی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به ریاست علی‌اصغر مونسان وزیر و با حضور اعضای شورا برگزار و میزان بودجه حوزه پژوهشی در سال جاری ۴ میلیارد تومان اعلام شد و  ۱۵ طرح‌ موردبررسی قرار گرفت و موضوعات پژوهشی و مطالعاتی حوزه‌های تخصصی در سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف و موضوعاتی برای تصویب و اجرا در سال جاری ارائه شد .

در این جلسه همچنین روند اجرای مصوبات شورا در سال ۹۹ هم موردبررسی و همچنین میزان بودجه پژوهشی سال گذشته، ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام شد که بر اساس آن پنج طرح پژوهشی در مرحله اجرا قرار گرفت .

اعمال برخی تغییرات ساختاری پژوهشگاه و جذب نیروهای نخبه بر اساس معیارهای مشخص، انتخاب طرح‌ها و موضوعات پژوهشی طبق اولویت‌های سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، پیگیری روند عقد قراردادها و پیشرفت طرح‌ها از سوی معاونت‌های مربوطه همچنین به‌کارگیری و راه‌اندازی سامانه‌های هوشمند از نکات مورد تاکید مونسان در این جلسه بود .

طرح مدیریت طرح تعالی فناوری اطلاعات بر مبنای مدل جایزه دولت الکترونیک، طرح تنقیح قوانین و مقررات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مطالعه و تدوین سند برنامه ایجاد شبکه‌ ترویج برند ملی گردشگری ایران با رویکرد ترویج مشارکتی، طرح ارائه راهکارهای اجرایی در راستای توسعه صادرات صنایع‌دستی ایران به بازار روسیه و تهیه نظام‌ فنی و اجرایی اختصاصی مربوط به بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی پنج طرح مصوب شده در دومین جلسه کارگروه پژوهشی بودند که در سال ۹۹ پس از اخذ کد سمات توسط دانشگاه‌ها و موسسات مطالعاتی انتخاب‌شده از طریق فراخوان به اجرا درآمدند .

در این جلسه همچنین میزان بودجه حوزه پژوهشی در سال جاری نیز ۴ میلیارد تومان اعلام شد و در این جلسه ۱۵ طرح‌ موردبررسی قرار گرفت .

طرح‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

طرح برنامه راهبردی توسعه گردشگری روستایی کشور با رویکرد توسعه محصولات و خدمات جدید گردشگری، برنامه راهبردی توسعه گردشگری سلامت و شناسایی، ارزیابی و رتبه‌بندی روستاهای هدف گردشگری طرح‌های تصویب‌شده در حوزه گردشگری بودند .

همچنین در حوزه صنایع‌دستی مدل برآورد میزان فروش صنایع‌دستی در داخل و خارج از کشور، ارائه راهکارهای اجرایی در راستای تجاری‌سازی صنایع‌دستی کشور منتهی به ارائه سند رصد، شناسایی ذینفعان صنایع‌دستی کشور شامل تولیدکنندگان، صادرکنندگان، تامین‌کنندگان و برآورد نقش آن‌ها در زنجیره تولید، بررسی راهکارهای ورود صنایع‌دستی در سبد سوغاتی گردشگران - مطالعه موردی شهرهای زیارتی مشهد، قم و شیراز- تصویب شد .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :