محیط زیست
1398/08/18 09:30

۷۵ درصد از جنگل‌های ایران به بخش خصوصی واگذارشده است

۷۵ درصد از جنگل‌های ایران به بخش خصوصی واگذارشده است
استاد جنگل‌داری و جنگل‌شناسی دانشگاه تهران وضعیت کنونی جنگل‌های کشور را وخیم دانست و گفت: در ایران باستان ۳۰ میلیون هکتار جنگل وجود داشته اما اکنون مساحت جنگل‌های کشور به ۱۰ میلیون هکتار رسیده است .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-دکتر وحید اعتماد ، گفت: علت اینکه امروز جنگل‌ها به این شرایط وخیم مبتلا هستند و تهی شده‌اند این است که در ۴۰ سال گذشته ۷۵ درصد جنگل‌ها به بخش خصوصی واگذارشده است .

ایران باستان ۳۰ میلیون هکتار جنگل داشت

اعتماد افزود: این موضوع یعنی واگذاری جنگل‌ها و منابع ملی به بخش خصوصی، تیشه به ریشه جنگل‌ها زده است زیرا منفعت خصوصی باعث بهره‌برداری بیش‌ازحد از جنگل می‌شود .

وی با اشاره به تاریخچه‌ای از مساحت جنگل‌های ایران از گذشته تا به امروز گفت: در ایران باستان ۳۰ میلیون هکتار جنگل وجود داشته است، دکتر ساعی(بنیانگذار علوم منابع طبیعی درایران ) در سال ۱۳۲۱ مساحت جنگل‌ها را ۱۹.۵ میلیون و در سال ۱۳۲۹، ۱۸.۷ میلیون هکتار تخمین زد که البته این اندازه‌گیری بدون وسایل سنجش و اندازه‌گیری دقیق امروزی بوده است و ممکن است این میزان خیلی بیشتر یا کمتر بوده باشد .

قاجاریه جنگل‌ها را به شرکت‌های خارجی داد

اعتماد ادامه داد: قطعاً پیش‌ازاین زمان میزان جنگل‌ها خیلی بیشتر بوده زیرا در دوران قاجاریه شرکت‌های متعدد خارجی مشغول بهره‌برداری از جنگل‌ها بوده‌اند .

وی افزود: سازمان جنگل‌ها در حال حاضر با توجه به تاج پوشش پنج درصد، میزان جنگل‌ها را ۱۴ میلیون و ۳۱۹ هزار هکتار و مساحت جنگل‌ها را با تاج پوشش ۱۰ درصد و بر اساس استاندارد فائو، ۱۰میلیون و۶۰۰ هزار هکتار اعلام کرده است .

این استاد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واگذاری جنگل‌ها به بخش خصوصی را از عوامل نابودی جنگل‌ها در دوران کنونی برشمرد و گفت: سیاست‌های نظام‌های اقتصادی حاکم بر جامعه شیوه‌های بهره‌برداری از جنگل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر این سیاست‌ها مبتنی بر واگذاری به بخش خصوصی باشد جنگل‌ها شدیداً آسیب می‌بیند .

وی بابیان اینکه توسعه شهرها و افزایش جمعیت از عوامل از بین رفتن جنگل‌ها است خاطرنشان کرد: ولی از بین رفتن جنگل‌ها از زمانی شدت گرفت که بهره‌برداری خصوصی آغاز شد که اولین بار در سال ۱۳۳۵ رخ داد. در این زمان مجلس از فردی محقق و جنگل شناس به نام «ژان تی» می‌خواهد نظر خود را در مورداستفاده خصوصی از جنگل‌ها بیان کند که وی این کار را ازنظر علمی مجاز دانسته و با تصویب مجلس واگذاری جنگل‌ها به بخش خصوصی آغاز می‌شود .

اعتماد تأکید کرد: این نوع بهره‌برداری‌ها آسیب زیادی به جنگل‌ها وارد کرده است، جنگل‌ها نباید به‌هیچ‌وجه به بخش خصوصی واگذار شود .

۱۰ سال برای استراحت جنگل‌ها کافی نیست

وی همچنین در مورد طرح استراحت ۱۰ ساله جنگل‌ها گفت: استراحت جنگل‌ها ازنظر اکولوژیکی در شرایط فعلی کاملاً به‌جاست و باید ادامه پیدا کند. اما باید ابزاری برای مدیریت دوره استراحت پیش‌بینی‌شده و طرح مدیریت وجود داشته باشد .

وی در توضیح ضرورت اجرای این طرح تصریح کرد: در بسیاری از جاهایی که بهره‌برداری صورت گرفته درختی جای درختان قطع‌شده رشد نکرده و زادآوری صورت نگرفته است، بنابراین استراحت دادن به جنگل‌ها ضروری بود زیرا اساتید و کارشناسان جنگل‌شناسی با بررسی‌ها دریافتند اگر به همین منوال پیش برود جنگل‌ها نابود می‌شود .

وی افزود: اگر بخواهیم کارشناسی‌تر به موضوع نگاه کنیم شاید لازم باشد دوره طولانی‌تری به جنگل‌ها استراحت داد و۱۰ سال کافی نیست. طرح استراحت جنگل زودتر از این‌ها باید انجام‌ می‌شد و حتی اکنون هم دیر اقدام شده است .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :