محیط زیست
1398/06/03 09:55

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

 روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟
متاسفانه مدت‌ها است مدیران تصمیم‌گیر استان نگاهشان پروژه محور است و با این نگاه هیچ اتفاق مثبت قابل‌توجهی در حوزه ساماندهی پسماند قابل‌تصور نیست، در خصوص نقش مردم و شهروندان نیز می‌بایست رودربایستی و تعارف را کنار گذاشت و مشکل عدم مشارکت‌پذیری شهروندان در این خصوص را پذیرفت، شهروندان هم به‌اندازه کافی مقصر هستند.

به گزارش پایگاه خبری مودگان- "قیچی، روبان و صلوات"؛ تمام آن چیزی که این روزها و در هفته دولت در تمامی شهرستان‌ها می‌شنویم اما بسیاری از مردم این سوال را می‌پرسند که چرا باوجود پروژه‌های فراوانی که در مازندران، در طول سال‌ها افتتاح‌شده، منجر به حل بسیاری از معضل‌های امروز این استان نشده اس.

ضعف فراوان در مباحث گردشگری، معضل جاده‌های مازندران، مشکل گسترده آب در بسیاری از شهرستان‌ها، مشکلات گسترده در بخش کشاورزی، انواع بیماری‌ها و در راس همه آنها سرطان، صدها پروژه به زمین‌مانده و نیمه‌کاره همانند کمربندی 20 ساله فریدونکنار و غیره تنها بخشی از مشکلاتی است که باید به غول زباله در این استان اضافه شود.

شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل به نتیجه نرسیدن موضوع پسماند در مازندران علاوه بر عدم فراهم کردن شرایط مشارکت آحاد مردم در پیاده‌سازی طرح، علت عمده دیگری هم دارد که به نوع نگاه پروژه‌ای مدیران به موضوع پسماند مربوط می‌شود.

مدیران تصمیم گیر مازندران نگاه پروژه محور دارند

پسماند و ساماندهی آن‌یک موضوع دائمی و جاری است و به سیاق پاره کردن روبان و کلنگ زنی به هیچ جایی نمی‌رسد. روبان پاره کردن و کلنگ زدن یعنی نگاه پروژه‌ای و عدم فهم کامل موضوع پسماند، ساماندهی پسماند یک فرآیند است و ضرورت دارد دولت نه مداخله بلکه هماهنگی بین اجزاء درگیر موضوع را سبب شود و حمایت لازم به عمل آورد تا آن اجزاء بر اساس ضرورت وارد فرآیند شده و ایفای نقش کنند.

متاسفانه مدت‌ها است مدیران تصمیم‌گیر استان نگاهشان پروژه محور است و با این نگاه هیچ اتفاق مثبت قابل‌توجهی در حوزه ساماندهی پسماند قابل‌تصور نیست، در خصوص نقش مردم و شهروندان نیز می‌بایست رودربایستی و تعارف را کنار گذاشت و مشکل عدم مشارکت‌پذیری شهروندان در این خصوص را پذیرفت، شهروندان هم به‌اندازه کافی مقصر هستند.

روز گذشته عکسی در فضای مجازی مبنی بر دپوی زباله در ساحل محمودآباد دست‌به‌دست شد، محمود یکی از ساکنان محمودآبادی است که با تایید این خبر، می‌گوید: در محمودآباد معضل زباله، یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که هیچ مسئولی هنوز نتوانسته کوچک‌ترین چاره‌ای برای آن بیندیشد.

وی بابیان اینکه بوی بسیار بد اطراف محل دپوی زباله، در کنار انواع بیماری‌های ناشی از ورود شیرآبه به دریا و اب های زیرزمینی موجب شده تا یا بسیاری از مردم نتوانند دسترسی درستی به ساحل داشته باشند و یا با بیماری‌های سختی همچون سرطان درگیر شده‌اند.

غول زباله فقط مختص به یک یا دو شهر خاص نیست بلکه به تمام استان مازندران مربوط می‌شود، کوه عمارت در آمل که به گفته کارشناسان پس از راه‌اندازی سد هراز یک فاجعه بزرگ به وقوع می‌پیوندد، سایت زباله فریدونکنار که در کنار زمین کشاورزی و نزدیک به دریا است و غیره، تنها بخشی از مشکلاتی است که باید به وعده‌های بدون خروجی مسئولان در راه‌اندازی زباله‌سوز نوشهر و یا اجرایی شدن صددرصدی تفکیک زباله از مبدا به آن اشاره کرد.

نمایندگانی که "هارت و پورت" می کنند؟ !

موضوع ساماندهی پسماند زباله، امروز باید به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مسئولان و مردم تبدیل شود، هم مردم در تفکیک زباله، بیش از پیش همت به خرج دهند و هم مسئولان پای‌کار بیایند و به‌صورت عملیاتی در رفع این معضل بسیار بزرگ، عمل کنند.

هرچند باید گفت که این موضوع تنها به‌واسطه ورود دولت قابل‌رفع نیست که اگر بود، تا به امروز این مشکل برطرف می‌شد. نقش نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی نیز در تحقق بودجه‌های موردنیاز در این بخش بسیار مهم و جدی است.

دو هفته گذشته بود که کلانتری رئیس سازمان محیط‌زیست کشور در دهمین اجلاس ملی شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیستی و منابع طبیعی اردبیل اظهار کرد که نمایندگان شمالی "هارت‌وپورت" می‌کنند.

کلانتری گفته بود که بودجه پسماند زباله با بی‌تدبیری نمایندگان شمال حیف‌ومیل شد.

وی می‌گوید: "برای پسماند سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان دولت 1.3 میلیارد دلار تصویب کرد و به مجلس فرستادیم ولی نمایندگان محترم شما که می‌آیند و "هارت‌وپورت" می‌کنند کوچک‌ترین قدمی برنداشتند و یک نفرشان یک کلمه صحبت نکرد.... فقط یک نماینده از استان فارس کمی دفاع کرد و درنهایت این بودجه به یک بخش دیگر اختصاص داده شد
!"

هرچند برخی از نمایندگان مازندران واکنش کوتاه و منفعلانه‌ای به این سخنان داشته‌اند و به‌نوعی تلویحا صحبت‌های کلانتری را تایید کردند اما درهرصورت نقش آن‌ها در به تصویب رسیدن بودجه‌های این بخش، می‌تواند کمک‌کار دولت در ساماندهی معضل زباله باشد.

در این رابطه، علی‌اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میان‌دورود در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه مسئله فرهنگی نخستین دلیل عدم اجرای موفق حل معضل زباله در مازندران است، گفت: مسئولینی که در استان هستند باید زباله را به‌عنوان مسئله اصلی قلمداد کنند و طبیعی است که اگر به این امر اذعان داشته باشند، در تامین اعتبار نیز زباله به‌عنوان اولویت قرار می‌گیرد و اگر بازهم بپذیرند باید زباله جزء 10 پروژه مهم و اول آن‌ها قرار گیرد.

وی تصریح کرد: ازآنجایی‌که زباله یک موضوع ملی است بنابراین برخی از تکالیف مربوط به استان و بخش اعظم آن مربوط به کشور و سازمان برنامه‌ریزی است.

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی تقابل بین دستگاه‌ها و محیط‌زیست و همچنین جهاد کشاورزی را ازجمله مشکلات در این زمینه عنوان کرد و افزود: استانداری باید دخالت و فعالیت بیشتری در این زمینه داشته باشد و نمایندگان مجلس نیز در تامین منابع کمک کنند تا به مسئولین دستگاه‌های اجرایی برسانند.

مازندران؛ غرق در "شیرآبه‌" زباله‌های آلوده

محمود علی رکنی معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌ زیست مازندران نیز چندی پیش بابیان اینکه بر اساس چالش‌هایی که در استان مشاهده می‌شود، شهرهایی همانند ساری، آمل و بابل که جمعیت بیشتری دارند دارای میزان پسماند بیشتری هستند، اظهار کرد: سرانه تولید زباله در روز به ازای هر نفر بین ۸۰۰ تا یک کیلوگرم است یعنی در حدود ۳ هزار و ۱۵۰ تن زباله در روز در مازندران زباله تولید می‌شود.

وی با اشاره به  اینکه این میزان از تولید زباله در ایام تعطیلات خصوصا این روزها که حدود ۶۰ میلیون گردشگر به این استان آمدند، بیشتر است، تصریح کرد: این حجم مسافر و گردشگر همراه با جمعیت مازندران میزان زباله را در روز به سه برابر می‌رسان.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست مازندران، میزان تولید شیرابه را به ازای هر تن زباله تقریبا  ۵۰۰ لیتر عنوان کرد و گفت: خود این شیرابه‌ها همراه با انواع فلزات سنگین و سموم هستند که بسیار آلاینده است.

رکنی خاطرنشان کرد: هر لیتر شیرابه می‌تواند چند برابر لیتر حجم آب را آلوده کند و شرایط نامناسبی برای منابع آبی به وجود آورد.

وی بابیان اینکه در طرح ساماندهی  و تفکیک زباله از مبدا در سال ۹۷ چیزی حدود پنج درصد از زباله‌ها در شهرهای مازندران تفکیک شد، افزود: این تفکیک در برخی شهرها به‌صورت کامل انجام شد اما این فرآیند در شهرهای دیگر به شکل کامل انجام نشد.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌ زیست مازندران بیان کرد: هدف از اجرا کردن طرح جداسازی زباله‌های تر از خشک این بوده که زباله‌های خشک به سمت صنایع تبدیلی و تکمیلی هدایت‌شده و با مواد اولیه‌ای پردازش و تبدیل به کالایی شود تا بتوان از آن استفاده کرد کما اینکه  همین کالا قرار بود مجدد به طبیعت بازگردد و آلودگی زیادی را ایجاد کند.

رکنی بابیان اینکه در زباله تر اگر اقدامات درست انجام شود می‌توان آن را به کمپوست و پودر آلی تبدیل کرد، یادآور شد: با توجه به اینکه خاک مازندران آن حاصلخیزی قبل را ازدست‌داده بعضا در مواردی میزان مواد آلایشی خاک زیر یک است و همین کود تولیدی از زباله تر کمک خواهد کرد تا حاصلخیزی خاک بالاتر رود  یا می‌توان از آن برای کاربردهای دیگر استفاده کرد.

وی ادامه داد: صنایعی در استان وجود دارند که زباله‌های پلاستیکی و مواد مختلف پلاستیکی را جدا می‌کنند و در فرآیند تولید مواد پلاستیکی دیگری مانند گلدان که محدودیت بهداشتی ندارد تولید و مجددا استفاده می‌شود که البته  چنین فرآیندی به‌صورت سیستماتیک و منظم وجود ندارد.

جهاد دانشگاهی؛ مدعی ساماندهی پسماند در مازندران

واحد عبدالهیان رئیس جهاد دانشگاهی مازندران، مدعی برطرف شدن این موضوع از سوی جهاد دانشگاهی شده است و با تاکید بر موضوع ساماندهی پسماند در مازندران به‌عنوان یک امر مهم، می‌گوید: از یک سال گذشته جلسات هم‌اندیشی در موضوع طرح جامع پسماند با شرکت تعاونی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، دانشگاه نوشیروانی بابل، دانشگاه شاهرود و پژوهشکده محیط‌زیست دانشگاه امیرکبیر برگزار کردیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون اقداماتی نیز در طرح جامع پسماند انجام شد، افزود: بخشی از پسماند به تجارت، بخشی به تسهیلگری و بخشی هم به فرایندهای فرهنگ‌سازی و آموزش شهروندان مربوط می‌شود بنابراین باید مراکز علمی پژوهشی، سازمان‌ها و نهادهای مردمی در این حوزه ورود پیدا کنند.

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران، گفت: جهاد دانشگاهی در فازهای مختلف، مشکلات و مسائل ساماندهی پسماند را جمع‌آوری کرده و در حال حاضر در حال تکمیل ساختار اجرای طرح و ارائه آن هستیم.

عبدالهیان بابیان اینکه، انتظار داریم استانداری از طرح ساماندهی پسماند جهاد دانشگاهی حمایت کند، افزود: بنا نیست این طرح در ابتدای اجرا بار مالی خاصی برای استانداری داشته باشد.

عبدالهیان بابیان اینکه وجود زباله در حاشیه جاده‌ها، پارک‌ها و رودخانه‌ها و سواحل پیام ناخوشایندی برای هر مسافر و گردشگر مخابره می‌کند، تصریح کرد: بیشترین مسئله در ساماندهی وضعیت زباله در استان به آموزش و فرهنگ‌سازی مربوط است که این اقدام باید توسط دانشگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد انجام گیرد.

عضو هیئت‌علمی جهاد دانشگاهی ضمن تاکید بر ضرورت نهادسازی، اظهار کرد: باید مرکزی غیردولتی برای فرهنگ‌سازی در حوزه ساماندهی پسماند وجود داشته باشد که جهاد دانشگاهی با توجه به ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند فرهنگ‌سازی در حوزه شهرپاک و مازندران پاک را بر عهده گیرد.

وی افزود: با توجه به نیاز مبرم استان مجوز مرکز خدمات پژوهشی پسماند از سوی جهاد دانشگاهی اخذشده و در حال حاضر برای هرگونه اقدام در این حوزه اعلام آمادگی داریم.

 خبرنگار: صدیقه قاسمی

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :