محیط زیست
 • کوه‌ها گنجینه‌های ارزشمند برای آسایش بشر

  کوهستان اکوسیستم ارزشمندی برای کشورهاست، حدود ۹۰ درصد آب شرب جهان از کوهستان‌ها سرچشمه می‌گیرد و منبع غنی از فلزات گرانبها، صنعتی، انرژی، سنگ‌های تزیینی و مواد اولیه مصالح ساختمانی هستند از این رو همواره مورد تاخت و تاز بشر بوده و مورد تخریب و تصرف قرار گرفته است و این دست‌اندازی‌ها به جایی رسیده که سازمان ملل یک روز جهانی را با هدف حفاظت از کوهستان‌ها تعیین کرده است.
 • زباله‌گردی به جای مدیریت پسماند

  تاخیر در اجرای طرح مدیریت پسماند مرکز خراسان جنوبی و از طرفی کمرنگ بودن زباله گاه‌های استاندارد سبب شده که باوجود تعدادی شرکت ذی‌ربط اما پسماند در این استان توسط زباله گردان مدیریت شود.
 • رشد جهانی قاچاق حیات‌وحش و انقراض گونه‌های حساس

  با رشد جهانی قاچاق حیات‌وحش ببرها، فیل‌ها و پنگولین‌ها با خطر جدی مواجه بوده و ده‌ها گونه دیگر نیز در حال حاضر در معرض این خطر هستند بااین‌حال اطلاعات ارائه‌شده در یک کنفرانس طی هفته جاری فناوری جدیدی را نشان می‌دهد که می‌تواند به جلوگیری از این تجارت غیرقانونی کمک کند
 • استان تهران دومین استان فقیر کشور ازنظر منابع آبی

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به افزایش مصرف آب در تهران از ابتدای امسال تاکنون، نسبت به سال گذشته گفت: استان تهران دومین استان فقیر کشور ازنظر منابع آبی است.
 • آبخیزداری؛ راهکار جلوگیری از فرسایش خاک در کشور

  رئیس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری گفت: توصیه پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری برای جلوگیری از فرسایش خاک آن است که در کنار فعالیت مدیریت آب در کشور، آبخیزداری در حوزه آبخیز و حوزه سدها به‌صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.
 • کردستان دارنده رتبه اول فرسایش خاک در کشور

  به گفته مدیر مرکز پژوهش و توسعه جنگل داری زاگرس شمالی، ارزیابی میانگین فرسایش خاک در ایران قریب به ۱٦ تا ۱٨ تن هکتار است که متاسفانه در بین استان‌های کشور، کردستان رتبه اول فرسایش خاک را داراست.
 • افزایش تراز دریاچه ارومیه در راه است

  رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به اینکه هم‌زمان با آغاز فصل بارش‌ها، روند کاهشی تراز دریاچه ارومیه در اثر تبخیر متوقف‌شده است، گفت: تراز دریاچه طی ۲ هفته گذشته در ارتفاع یک هزار و ۲۷۱ متر و ۲۴ سانتی‌متر ثابت ماند اما طی روزهای آینده میزان آب آن روند صعودی به خود می‌گیرد.
 • آلودگی هوا، قاتل جهانی خاموش

  دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) ، هوای آلوده را "بهداشت عمومی اضطراری جهان" و در مقیاس استعمال دخانیات نامید.
 • پوشش‌های جنگلی با پسماندهای زباله نابود می‌شود

  عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست کشور گفت: در مازندران حجم زباله بسیار زیاد بوده که عموما در جنگل‌ها، کنار رود خانه‌ها دپو شده است و آسیب‌های جدی به این استان می‌زند بنابراین آن بخشی از زباله که در جنگل دپو می‌شود، پوشش جنگلی را نابود خواهد کرد و شیرابه‌های آن وارد آب‌های زیر زمینی خواهد شد.
 • جذب بودجه ۴ میلیون دلاری برای تولید انرژی زیستی

  پژوهشگران آمریکایی موفق شدند برای ارائه فناوری جدید خود در زمینه بهبود تولید انرژی زیستی، بودجه‌ای به مبلغ چهار میلیون دلار به دست آورند.