1401/02/04 10:10

تولید ۱۲۰ هزار تن علوفه در مراتع استان همدان

تولید ۱۲۰ هزار تن علوفه در مراتع استان همدان

رئیس اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: مراتع استان تولیدی برابر  ۱۲۰ هزار تن علوفه قابل بهره برداری دارد که جوابگوی ۵۴۸ هزار و ۲۹ واحد دامی در مدت چهار ماه از سال بر اساس پروانه چراهای صادره است .

سعید الیاسی در گفت‌وگو با پایگاه خبری مودگان با بیان اینکه مراتع استان همدان ۸۲۲ هزار هکتار برآورد می‌شود که این سطح معادل یک درصد مراتع کشور و ۴۲ درصد سطح کل استان است، اظهار کرد: از سطح کل مراتع استان، ۶۴ هزار هکتار مراتع درجه یک با ظرفیت ۱۰۲ هزار و ۴۶۱ واحد دامی، میزان ۳۲۴هزار هکتار مراتع درجه دو با ظرفیت ۲۳۳ هزار و ۸۱۹ واحد دامی و مابقی معادل ۴۴۹ هزار ۹۰۰ هکتار مراتع درجه سه با ظرفیت ۲۱۱ هزار و ۷۵۰  واحد دامی در یک فصل چرایی شش ماهه را تشکیل داده اند .

وی خاطر نشان کرد: مراتع  استان همدان تولیدی برابر ۱۲۰ هزار تن علوفه قابل بهره برداری دارد که جوابگوی حدود ۵۴۸ هزار و ۲۹ واحد دامی در مدت چهار ماه بر  اساس پروانه چراهای صادره بوده و این در حالیست که جمعیت دامی وابسته به مراتع استان یک‌میلیون و ۳۱۵ هزار و ۲۷۲ واحد دامی برآورد شده است .

شناسایی ۱۵ تیپ گیاهی در استان همدان

الیاسی در ادامه از شناسایی ۱۵ تیپ گیاهی در استان همدان خبر داد و گفت: در ۱۱ تیپ مرتعی، جنس گون با گونه‌های متفاوت ۷۹.۴ درصد مراتع مرتفع و کوهستانی را می پوشاند ضمن اینکه در  مناطق دشتی تیپ گون _درمنه بیشتر به چشم می خورد و تیپ ورک حدود ۱۹.۷ درصد از دشت های استان را به خصوص در اراضی شخم خورده و تخریبی به خود اختصاص داده است .

شناسایی ۱۰۶۵ سامان عرفی  

وی  ادامه داد: بر اساس اقدامات هیات‌های ممیزی مرتع تا پایان سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۰۶۵ سامان عرفی در استان همدان شناسایی و در اختیار بهره برداران قرار گرفته شده است .

الیاسی با اشاره به اینکه بهره برداری از ابن تعداد سامان عرفی  توسط دو گروه دامدار  مجاز محلی و عشایری  انجام می‌گیرد خاطر نشان کرد: گروه اول دامداران محلی با جمعیتی حدود ۶۳ هزار و ۶۷۶ خانوار مجاز بوده  که در حال حاضر ۴۱ هزار و ۵۳۵ خانوار آنها موجود و مابقی ترک دامداری و یا فوت شده اند و بیشترین دام استان به این گروه تعلق دارد که معمولاً از اوایل بهار تا اواخر پاییز از این مراتع استفاده می کنند .

وی بیان کرد:گروه دوم، دامداران عشایر به تعداد ۱۲۹۰ خانوار دامدار کوچ رو و نیمه کوچ رو مجاز بوده که از مراتع استان همدان به عنوان مراتع ییلاقی و از مراتع استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان کرمانشاه و استان مرکزی به عنوان مراتع قشلاقی و از مراتع استان لرستان به عنوان مراتع میان بند استفاده دارند .

الیاسی یاد آور شد: این گروه از دامداران عشایری هر ساله از اواسط اردیبهشت تا اوایل خردادماه وارد استان همدان شده و از اوایل شهریور تا اواخر مهر ماه از مناطق استان خارج می‌شوند .

وی با بیان اینکه در استان همدان ۵۹ سامان عشایری با مساحتی افزون بر ۸۲ هزار و ۹۲۶ هکتار میزبان تعداد ۵۹ هزار و ۹۰۴ واحد دامی مجاز دامداران عشایری هستند، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی حاکم بر استان همدان، عشایر بخشی از سال که اراضی ملی فاقد شرایط لازم برای چرای دام هستند را در مناطق قشلاق زمستان گذرانی کرده و در نهایت با توجه به دستورالعمل‌ها و مصوبات کارگروه ملی تنظیم تقویم کوچ بهاره که هر سال از طرف سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ابلاغ می‌شود به مناطق استان همدان وارد می‌شوند .

رئیس اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان همچنین با اشاره به نقش ارزشمند مراتع در ارائه خدمات متنوع زیست محیطی از قبیل تامین اکسیژن، آب، علوفه و زیستگاه یاد آور شد : متاسفانه امروزه مراتع کشور ما به دلایل متعدد از جمله تغییرات اقلیمی و نوسانات آب و هوایی منجر به بروز خشکسالی و سیل، چرای بی رویه ناشی از عدم رعایت ظرفیت مرتع ،فصل و مدت چرا ،بوته کنی، بهره برداری غیر اصولی از محصولات فرعی، تغییرکاربری ،معادن کاوی، آتش‌سوزی، آفات و بیماری گیاهی با سرعت رو به رشدی در حال تخریب است.

الیاسی در ادامه با بیان اینکه سیر قهقرایی توالی اکوسیستم‌های مرتعی زمان تاثیر بر کیفیت و کمیت منابع آب و خاک و گیاه امنیت پایداری تولید و به تبع آن حیات را با تهدید جدی مواجه ساخته و جلوگیری از آن نیازمند اقدام سریع سیاست‌گذاری هدفمند است، گفت: طرح مدیریت چرا و  کنترل پروانه چرای دام و ساماندهی کوچ با رویکرد پیشگیرانه حفاظتی به عنوان موثرترین اقدام در مدیریت بهره برداری مراتع  به شمار می‌رود که به همین منظور در ابتدای هر سال اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با مشارکت سایر دستگاه‌ها از جمله امور عشایری اقدام به اجرای پروژه مدیریت چرا و کنترل کوچ برای جلوگیری از ورود زودهنگام دام عشایر به مراتع استانی می‌کند .

وی خاطر نشان کرد: برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی، ارسال ابلاغ و آگهی با هدف آموزش دامداران عشایری استقرار اکیپ های ثابت و سیار در مبادی ورودی استان، برخورد قاطع با خاطیان از دستورالعمل‌ها و قوانین مربوطه و تکمیل پرونده و ارجاع آن به مراجع قضایی و انتظامی از اهم فعالیت‌ها برای   اجرای پروژه مدیریت چرا و کنترل کوچ به شمار می‌رود .

الیاسی اضافه کرد: عدم اجرای پروژه های این چنینی فشار دام بر مراتع   را چندین برابر توان تولیدی مراتع کرده  و در نتیجه تخریب روز افزون عرصه‌های مرتعی و هدر رفتن آب و خاک و ایجاد سیل و طغیان های عظیم را ایجاد خواهد کرد ضمن اینکه  از بین رفتن ترکیب مطلوب رستنی ها و جایگزینی گونه های مهاجم ، فقر روزافزون دامداران وابسته به مراتع و به خصوص عشایر از دیگر نتایج این فرایند تخریبی است .

ضرورت اجرای پروژه های مدیریت چرا و کنترل کوچ در مراتع

وی اظهار کرد:اجرای پروژه‌های مدیریت چرا و کنترل کوچ و  جلوگیری از ورود زودهنگام دام در مراتع موجب استقرار و تقویت پوشش گیاهی و کاهش اثرات تخریبی بوده و محیط زیست سالم و عاری از بلایای طبیعی را به ارمغان خواهد می‌آورد بنابراین باید با حساسیت و دغدغه بیشتری به منابع طبیعی، پوشش گیاهی مراتع و آتش سوزی ها توجه شود .

الیاسی گفت: با توجه به گستردگی سطوح اراضی منابع طبیعی و کمبود نیروهای حفاظتی عضویت افراد به عنوان همیاران طبیعت و  ارائه گزارشات مردمی از طریق شماره تماس ۱۵۰۴ از جمله موثرترین راهکارها در همکاری با ادارات منابع طبیعی و و آبخیزداری در کنترل و  جلوگیری از تخریب اراضی ملی است .

 خبرنگار : داود رویتوند غیاثوند


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :