1400/02/13 10:55

۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت زنبورعسل استان اردبیل تلف شدند

۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت زنبورعسل استان اردبیل تلف شدند
رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل اعلام کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت زنبورعسل استان اردبیل در ایام زمستان گذرانی سال گذشته و نیز در روزهای نخست سال جاری تلف‌شده است .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-رسول حمزه‌ای با اشاره به بروز تلفات در میان کلنی همه زنبورداران استان گفت: تلفات زنبورعسل در ایام زمستان گذرانی در سال‌های گذشته بسیار ناچیز و کم بود ولی امسال تلفات در جمعیت کلنی‌های زنبورداران استان غیرمتعارف و بسیار زیاد بوده است .
وی آخرین آمار کلنی‌های زنبورعسل استان را بیش از ۴۵۵ هزار کندو ذکر و بیان کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد تلفات این کلنی‌ها رقم بالایی است و هنوز علت اصلی این میزان تلفات غیرمتعارف مشخص نشده و زنبورداران هم اطلاع دقیقی از این میزان تلفات ندارند ولی شواهد نشان می‌دهد که بیماری نوزما، نوع تغذیه، کنه زنبورعسل، تغییرات اقلیمی، شرایط محیطی و دمای به نسبت گرم ماه‌های گذشته علت این تلفات بوده است .
رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل اضافه کرد : کارشناسان دامپزشکی استان در حال بررسی علت تلفات در جمعیت زنبورعسل استان اردبیل هستند و نتیجه قطعی پس از بررسی‌های کارشناسی مشخص و اعلام خواهد شد .
وی جایگزینی تلفات اتفاق افتاده در زنبورستان‌های استان اردبیل را با توجه به خشکسالی حادث‌شده در استان بسیار سخت خواند و ادامه داد: برخی از زنبورداران استان با تلفات اتفاق افتاده و نیز بالا رفتن هزینه تولید عسل، فعالیت در این عرصه را رها و تعطیل کرده‌اند .

حمزه‌ای، با اشاره به تداوم شرایط خشکسالی و احتمال خسارت بیشتر زنبورداران در ماه‌های آینده گفت: در پاییز و زمستان سال گذشته به‌ویژه در ۱.۵ ماه سال جاری بارندگی مناسبی در مناطق نگهداری زنبورعسل استان اتفاق نیفتاده و با توجه به فقر مراتع و نبود شهد و گرده گل کافی، شرایط سختی برای زنبورداران پیش‌آمده است .
وی همچنین تغذیه با شکر ملکه و کلنی‌ها در ایام پیش رو و قبل از آغاز فصل تولید عسل را نیاز کنونی جامعه زنبورداران استان ذکر کرد و افزود : افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی به‌خصوص برابر کردن قیمت شکر تحویلی به زنبورداران با شکر تحویلی به صنعت شیرینی و شکلات و قنادی‌ها اجحاف در حق این جامعه تولیدی است .
رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل خواستار تحویل شکر به زنبورداران به قیمت شکر تحویلی به شهروندان شد و گفت: تولید عسل با چند برابر شدن هزینه خرید شکر، دارو، موم، کندو، حمل‌ونقل و دستمزد کارگر برای زنبورداران دیگر مقرون‌به‌صرفه نیست .
وی همچنین با اشاره به کاهش میزان صادرات و حتی مصرف داخلی عسل پس از شیوع کرونا بیان کرد: ستاد تنظیم بازار کشور باید برای تامین نهاده‌های تولید عسل در کشور تصمیم اساسی اتخاذ کند .

حمزه‌ای همچنین نگهداری زنبورعسل در استان اردبیل با هزینه‌های جاری کنونی را بسیار سخت عنوان و بیان کرد: هم‌اکنون سه هزار و ۳۰۰ خانوار به‌صورت مستقیم و حدود یک هزار خانوار نیز به‌صورت غیرمستقیم در تولید عسل در استان اردبیل مشغول به کار هستند ولی با ادامه وضع موجود، همه این افراد متضرر خواهند شد .

زنبورداران استان اردبیل سال گذشته از حدود چهار هزار مزرعه پرورش زنبورعسل هفت هزار و ۳۴۲ تن عسل برداشت کردند .
سال گذشته تعداد کندوهای مدرن زنبورعسل استان اردبیل ۴۵۵ هزار و ۱۵۲ عدد و تعداد کندوهای سنتی این استان نیز سه هزار و ۸۲۰ کندو بوده ولی با تلفات اتفاق افتاده، هم‌اکنون تعداد کلنی‌های زنده استان کمتر از این رقم است .
میانگین تولید عسل از کندوی مدرن در زنبورستان‌های استان اردبیل ۱۶.۱ کیلوگرم و میانگین تولید عسل در کندوهای سنتی نیز ۴.۵ کیلوگرم اعلام بوده است .
یک هزار و ۴۹۷ نفر از زنبورداران استان تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی بوده و ۴۱۱ واحد از زنبورستان‌های استان نیز تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی هستند .
استان اردبیل در تولید عسل رتبه چهارم کشور را دارد و هفت درصد عسل کشور در این استان استحصال می‌شود .
عسل تولیدشده در استان اردبیل به علت کوچ زنبورداران به مناطق و ییلاقات پرگل کشور و نیز تهیه عسل در مراتع غنی کوهستان‌های استان به‌خصوص در دامنه‌های سبلان از مرغوبیت بالایی برخوردار است .
سالانه حدود ۱۰۰ تن عسل از استان اردبیل به مقصد کشورهای عراق، ترکیه، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و مالزی صادر می‌شود .
سرانه مصرف عسل در استان اردبیل یک کیلوگرم بوده و نیاز استان حدود یک هزار و ۲۰۰ تن برآورد شده است .

عسل از مهم‌ترین سوغاتی‌های اردبیل محسوب می‌شود و هر کیلوگرم آن بسته به کیفیت محصول، از ۶۰۰ هزار تا یک‌میلیون ریال قیمت دارد .
عسل تولیدشده در استان اردبیل که به عسل سبلان معروف است، شهرت ملی و جهانی دارد و به علت حضور پرشمار گردشگران در استان، علاوه بر صادرات، فروش عسل در داخل استان نیز همواره پررونق بوده است .

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :