1399/07/21 11:53

کاهش میزان جوجه ریزی در استان زنجان

کاهش میزان جوجه ریزی در استان زنجان
صادقی معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان از کاهش میزان جوجه ریزی در استان زنجان خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-علی صادقی در جلسه ستاد تنظیم بازار استان زنجان با اشاره به وضعیت جوجه ریزی در استان زنجان اظهار کرد: از ابتدای امسال تا به امروز 10 هزار و 558 قطعه جوجه ریزی انجام‌شده که نسبت به سال گذشته که حدود 12 میلیون و 857 هزار قطعه بود، شاهد کاهش 18 درصدی جوجه ریزی در استان هستیم .
وی با تاکید بر اینکه در مهرماه شاهد کاهش شدید جوجه ریزی هستیم تصریح کرد: میزان جوجه ریزی در مهر امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 55 درصد کاهش‌یافته است .
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان با تاکید بر اینکه به دلیل عدم دسترسی تولیدکنندگان به کنجاله سویا و ذرت باعث شده افت بالایی در تولید مرغ داشته باشیم عنوان کرد: میزان تولید گوشت سفید امسال حدود 21 درصد کاهش‌یافته است .
وی در ادامه به میزان نهاده‌های تخصیص‌یافته به مرغداری‌های استان زنجان اشاره و خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تا به امروز 21 هزار و 248 تن سویا از طریق سامانه بازرگاه به مرغداری‌های استان زنجان تخصیص‌یافته است .


صادقی بابیان اینکه از مجموع نهاده‌های تخصیص‌یافته 16 هزار و 918 تن به بخش طیور اختصاص‌یافته است عنوان کرد: در این بخش 6 هزار و 367 تن سویا کمبود داشتیم و درواقع حدود 56 درصد نیاز مرغداری‌ها تامین شده است .
وی در ادامه با اشاره به اینکه امسال 33 هزار و 384 تن نیز ذرت از طریق بازرگاه به مرغداری‌های استان تخصیص داده‌شده است گفت: در شش‌ماهه نخست امسال 24 هزار 63 تن ذرت کمبود داشتیم و تنها 32 درصد نیاز مرغداری‌های استان به ذرت تامین شده است .
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین به چالش‌های مهم استان در تامین نهاده‌ها اشاره و خاطرنشان کرد : نهاده‌های تخصیص‌یافته کفاف نیاز دامداری‌های استان زنجان را نمی‌دهد و علاوه بر آن نهاده سویا تخصیص‌یافته دارای ناخالصی‌های زیادی است .
وی به موضوع کاهش شدید جوجه ریزی در استان نیز اشاره کرد و افزود: متاسفانه با مشکلاتی که با آن مواجه هستیم قیمت تمام‌شده تولید مرغ و تخم‌مرغ در استان زنجان به‌شدت افزایش‌یافته است .
جواد تاراسی رئیس جهاد کشاورزی نیز در این جلسه ابراز کرد: مصوبات کارگروه ستاد تنظیم بازار فصل‌الخطاب برای جهاد کشاورزی است که قطعا بدون اغماض همه مصوبات این ستاد را عملیاتی خواهیم کرد .
وی بابیان اینکه ستاد پشتیبانی امور دام نیز نسبت به تامین مرغ یخ‌زده بسیار خوب عمل کرده است بیان کرد: تمام تلاش خود را بکار می‌گیرم تا نسبت به تعادل سازی قیمت برخی از اقلام که از وظایف ما مسئولان است عملکرد قابل قبولی داشته باشیم .
رضا عسگری فرماندار زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در جلسه گذشته ستاد تنظیم بازار مقرر شد روزانه 10 تن تخم‌مرغ در زنجان توزیع شود ادامه داد: در 4 روز گذشته درمجموع 15 تن تخم‌مرغ توزیع شد .
وی افزود: اتحادیه نیز عرضه تخم‌مرغ را باقیمت مصوب پذیرفته است از طرفی هم در چند روز گذشته به مباشرینی که از قبل تعیین شدند تخم‌مرغی تحویل داده نشده است

خبرنگار:باران غیاثوند

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :