اخبار
1394/12/04 09:42

شناسایی 23 کانون بیماری تب برفکی در خراسان رضوی

شناسایی 23 کانون بیماری تب برفکی در خراسان رضوی

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی دامپزشکی خراسان رضوی از شناسایی 23 کانون بیماری تب برفکی در مناطق مختلف این استان خبر داد.

دکتر محسن عابدزاده افزود: این کانون ها در شهرستان های نیشابور، فیروزه، رشتخوار، تربت حیدریه، مشهد، تربت جام، چناران، جوین، جغتای، سرخس، زاوه، کاشمر و زاوه شناسایی شده اند.

وی تعداد کانون های درگیر بیماری تب برفکی در کشور را نیز افزون بر 670 مورد عنوان کرد و گفت: با وجود افزایش تعداد کانون های تب برفکی در خراسان رضوی وضعیت این استان از نظر تعداد کانون های درگیر بهتر از دیگر مناطق کشور است.

وی بیان کرد: بیماری تب برفکی در دام های سنگین و سبک اعم از گاو و گوسفند بروز می کند اما در گاوها با شدت بیشتری نمود می یابد و احتمال فراگیری آن بیشتر است.

به گفته وی هم اکنون ابتلای گاوها به بیماری تب برفکی در سه شهرستان کاشمر، مشهد و زاوه خراسان رضوی مشاهده شده و در بقیه شهرستان ها گوسفندان به این بیماری مبتلا شده اند.

عابد زاده علائم بیماری تب برفکی را شامل بروز زخم های شدید در دهان، لثه و پستان، لنگش گوسفند، لاغری و کاهش شیر در گاوها و مرگ و میر عنوان کرد.

وی از آماده باش دامپزشکی خراسان رضوی برای مقابله با بیماری تب برفکی خبر داد و گفت: تمام دامپزشکان و واکسیناتورهای مراکز مایه کوبی باید اقدامات بهداشتی و دستورالعمل های مراقبت بیماری را به دقت رعایت کنند.

وی بر لزوم پیشگیری از تردد دامها در خراسان رضوی تاکید و اظهار کرد: تردد دامها فقط به مقصد کشتارگاه و با داشتن مجوز بهداشتی دامپزشکی بلامانع است و با هماهنگی دستگاه های قضایی و انتظامی با هرگونه تردد غیرمجاز دام برخورد شده و دامهای توقیفی به عنوان دام قاچاق ضبط می شود.

تب برفکی بیماری واگیردار دام های زوج سم است که قابل انتقال به انسان نیست و مهمترین تهدید آن خسارت اقتصادی است.

استان خراسان رضوی با هفت میلیون راس دام سبک و 330 هزار راس دام سنگین حدود هشت درصد جمعیت دام کشور را در اختیار دارد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :