اخبار
1400/09/06 14:20

حقابه دایمی تالاب میل مغان تامین شد

حقابه دایمی تالاب میل مغان تامین شد
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل گفت: با پیگیری‌های مستمر و همکاری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل حقابه دایمی تالاب سد میل مغان تامین شد .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-سعید شهند روز شنبه افزود: با احداث کانال آب بر تالاب میل مغان به طول یک هزار و ۶۵۰ متر و با دبی ۲۰۰ تا ۵۰۰ لیتر در ثانیه حقابه محدوده زیستگاهی تالاب میل مغان به‌صورت دایمی و مستمر از رودخانه ارس تامین شد .

وی بابیان اینکه تالاب سد میل مغان یکی از بهترین تالاب‌های استان اردبیل و کشور است، اظهار کرد: به دلیل واقع‌شدن این تالاب در مرز ۲ کشور ایران و جمهوری آذربایجان می‌توان آن را تالاب صلح و دوستی نام‌گذاری کرد .

او با اشاره به اینکه همه‌ساله با شروع فصل سرما در روسیه و شمال اروپا، تالاب میل مغان به مدت ۶ ماه میزبان هزاران قطعه پرنده در ۷۲ گونه مختلف است، گفت: تاکنون ۷۳ گونه پرنده بومی و مهاجر، ۱۱ گونه خزنده، ۱۳ گونه ماهی گرم آبی، سه گونه دوزیست و ۱۱ گونه پستاندار خشک زی و یک‌گونه پستاندار آبزی بنام نوتریا در تالاب سد میل مغان شناسایی‌شده است .

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل اضافه کرد: هرگونه شکار و صید پرندگان مهاجر در استان ممنوع بوده و محیط‌بانان با شکارچیان غیرمجاز و متخلف برخورد قانونی خواهند کرد .

شهند از تلاش برای ثبت جهانی دریاچه سد میل مغان در کنوانسیون بین‌المللی تالاب‌ها خبر داد و گفت: دریاچه سد میل مغان جزو تالاب‌های انگشت‌شماری است که هم‌اکنون شرایط مناسبی دارد و پیشنهادشده تا به‌عنوان سایت تالابی در کنوانسیون "رامسر"ثبت جهانی شود .

وی ادامه داد: پس از ثبت جهانی تالاب میل مغان، سطح حفاظتی این تالاب افزایش می‌یابد و می‌توان از اعتبارات جهانی نیز در این زمینه و همچنین تنوع زیستی منطقه استفاده کرد .

به گفته مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل هم‌اکنون ۴۶ تالاب طبیعی و مصنوعی در این استان وجود دارد .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :