اخبار
1400/09/05 11:23

الگوی کشت در استان اصفهان، نهایی شده است

الگوی کشت در استان اصفهان، نهایی شده است

معاون امور آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: الگوی کشت در استان اصفهان، کاملاً نهایی شده و به تایید شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری مودگان وبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی-آقای علیمراد اکبری در ارتباط تصویری با برنامه گفتگوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما بابیان اینکه الگوی کشت کشور آماده و فاز نخست آن در پاییز وارد مرحله عملیاتی شده است، افزود: این الگو در چهار سناریو ازجمله سناریوهای کم‌آبی شدید، کم‌آبی متوسط، کم‌آبی خفیف و نرمال آماده‌شده است.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای الگوی کشت، الزاماتی ازجمله منابع مالی، همکاری همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها و مسئولان استان و کشور لازم است, اضافه کرد: الگوی کشت در استان اصفهان، سازگار با شرایط حوزه زاینده‌رود آماده‌شده و وزارتخانه هم آماده اجرای این الگو است مشروط بر اینکه الزامات آن تامین شود.

آقای اکبری درباره آب مصرفی بخش کشاورزی گفت: حدود پنج سال پیش 35 محصول با سطح پوشش بالای 85 درصد و تولید حدود 90 درصد را در برنامه عملیات میدانی قراردادیم تا آب را در داخل مزارع, اندازه‌گیری کنیم اکنون حدود 34 محصول به پایان رسیده و فقط یک محصول باقی‌مانده است که پس‌ازآن, نتیجه بررسی‌ها منتشر می‌شود.

معاون امور آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی بابیان اینکه مصرف آب کشاورزی، 69 میلیارد مترمکعب بوده است, افزود: اگر میزان آب کشور حدود 110 تا 115 میلیارد مترمکعب باشد حدود 65 درصد می‌شود.

آقای اکبری اضافه کرد: در اصفهان تاکنون حدود دو هزار و 100 هکتار گلخانه را که یکی از مصادیق بهینه کردن مصرف آب است, اجرا کردیم که حدود هزار و 100 هکتار از آن در حوزه زاینده‌رود است.

وی گفت: در توسعه کشت نشایی در صیفی و سبزی حدود سه هزار هکتار و توسعه کشت ارقام میان رس و زودرس، حدود پنج هزار هکتار است.

آقای اکبری ادامه داد: برای تامین غده های سیب‌زمینی زودرس حدود هزارو 500 هکتار و کشت زعفران را در حوزه زاینده‌رود به حدود هزار هکتار توسعه دادیم که گیاه کم آب بر و کشت گیاهان دارویی هم حدود سه هزار هکتار است.

عملکرد آبیاری در حوضه زاینده‌رود بالای 70 درصد است

آقای علی مراد اکبری معاون امور آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حوضه زاینده‌رود تاکنون 50 هزار هکتار سیستم‌های مدرن آبیاری انجام‌شده است.

وی افزود: 17 هزار کیلومتر انتقال آب با لوله انجام‌شده است میزان شبکه‌های آبیاری زهکشی حدود 15 هزار هکتار، کانال‌های عمومی آبیاری حدود 746 کیلومتر، تسطیح لیزری برای توزیع یکنواختی آب حدود 15 هزار هکتار و تجهیز و نوسازی مدرن حدود 20 هزار هکتار انجام‌شده است.

آقای اکبری ادامه داد: با این عملیات بیش از 150 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: موضوع آبیاری تحت‌فشار در حوضه زاینده‌رود با جاهای دیگر متفاوت است سامانه‌های نوین آبیاری در حوضه زاینده‌رود و عملیات تجهیز و نوسازی به نحوی انجام‌شده که الان راندمان آبیاری بالای 70 درصد است؛ متوسط راندمان آبیاری در کشور ما 45 درصد است که این شرایط با مشارکت مردم منطقه و بهره‌برداران محقق شده است.

وی تصریح کرد: ما بهترین کشاورزان را در حوضه زاینده‌رود داریم کشاورزان حوضه زاینده‌رود ازنظر خرد علمی، فناوری و آموزش آمادگی پذیرش هرگونه نوآوری رادارند.

آقای اکبری گفت: آبیاری مدرن را درجایی می‌توان انجام داد که آب پایدار داشته باشد و ما در سد زاینده‌رود آب پایدار نداریم یا منابع آب کامل نداریم و امکان توسعه سیستم های مدرن درجاهایی که آب پایدار وجود ندارد امکان‌پذیر نیست بنابراین به سمت تسطیع لیزری، تجهیز و نوسازی، انتقال آب با لوله و شبکه‌های کم‌فشار رفتیم.

وی افزود: الان در کل پروژه‌ها سالانه قسمتی از منابع خودمان را برای ارزیابی پروژه‌ها به‌صورت موردی در داخل مزرعه هزینه می‌کنیم و آنچه اتفاق افتاده موجب شده که کارآیی آبیاری را به‌طور متوسط در سیستم‌های مدرن آبیاری از 45 درصد تا 75 درصد برسانیم.

معاون امور آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: بارگذاری بیش‌ازحد در دهه‌های گذشته در موضوع حوضه زاینده‌رود برای آب شرب و صنعت موجب شده که فشار مضاعفی به بخش کشاورزی وارد شود یعنی صنایعی که در حاشیه زاینده‌رود مستقرشده‌اند طبیعتاً جای آن‌ها اینجا نبوده است که مسئولان استانی باید مدیریت کنند تا این وضع توسعه پیدا نکند.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :