اخبار
1400/08/04 13:00

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: اجرای طرح الگوی کشت در گرو پرداخت تشویقی به کشاورزان

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: اجرای طرح الگوی کشت در گرو پرداخت تشویقی به کشاورزان

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه اصلاح الگوی کشت نیاز به ابزار دارد، گفت: این ابزارها که شامل موضوع خرید تضمینی و پرداخت یارانه به کشاورزان است تاکنون در دسترس نبوده است.

به گزارش پایگاه خبری مودگان-آقای سیدجواد ساداتی نژاد در جلسه شورای عالی آب با اشاره به خشکسالی فعلی کشور گفت: در حوزه کشاورزی که بیشترین مصرف آب برای تولیدات کشاورزی و حفظ امنیت غذایی دارد، اجرای الگوی کشت موضوع بسیار مهمی است که البته در برنامه‌های مختلف توسعه مطرح‌شده ولی در اجرا موفقیت چشمگیری نداشته است.

وی با تأکید بر اینکه اصلاح الگوی کشت نیاز به ابزار دارد، افزود: این ابزارها که شامل موضوع خرید تضمینی و پرداخت یارانه به کشاورزان است تاکنون در دسترس نبوده به همین دلیل اجرای طرح الگوی کشت در کشور موفقیت چندانی نداشته است.

آقای ساداتی نژاد با اشاره به تأثیر اصلاح الگوی کشت برای مقابله با کم آبی، ادامه داد: ما در دشت‌هایی که با کمبود شرایط آب مواجه هستیم برای ترغیب کشاورزان به اصلاح الگوی کشت، تشویقی در نظرخواهیم گرفت که بودجه این تشویقی برای سال 1401 تعیین خواهد شد.

وی بابیان اینکه اصلاح الگوی کشت به‌صورت دستوری امکان‌پذیر نیست، گفت: ما اگر محصولی را به کشاورزان توصیه می‌کنیم که درآمد کمتری نسبت به محصول "آب بر" دارد باید این تفاوت درآمد را برای کشاورزان تأمین کنیم.

آقای ساداتی نژاد با اشاره به اینکه خشکسالی امسال نسبت به 50 سال گذشته بسیار شدید بوده است، افزود: نگرانی ما در دشت‌هایی که است دچار کم‌آبی شدید هستند و این موضوع در سطح زیر کشت تأثیر خواهد گذاشت بنابراین پیشنهاد پرداخت بیمه مسئولیت کشاورزان برای فعالان این بخش در دشت‌های دچار خشکسالی ارائه‌شده است.

وی گفت: این طرح برای کمک به معیشت کشاورزان پیشنهادشده و منابع آن با کمک وزارت نیرو در سال آینده تأمین خواهد شد.

خبرنگار:نسترن رویتوند


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :