اخبار
1400/08/01 12:12

بازار داغ برداشت بی‌رویه شن ماسه از رودخانه‌های مازندران

بازار داغ برداشت بی‌رویه شن ماسه از رودخانه‌های مازندران
ماسه مهم‌ترین مصالح استراتژیکی است که در پروژه‌های عمرانی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد اما این روزها برداشت بی‌رویه شن و ماسه از رودخانه‌های مازندران منابع طبیعی این خطه را با چالش جدی مواجه کرده است .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-منابع طبیعی مازندران سال‌هاست موردتعدی و دست‌درازی انسان‌ها قرارگرفته، از کوه خواری و جنگل خواری گرفته تا این روزها که دریا خواری و زمین‌خواری به آن اضافه‌شده است؛اما در این میان بازار برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه‌های مازندران داغ است و دستگاه‌های نظارتی برداشت بدون مجوز را غیرقانونی می‌دانند امادر هر صورت پس‌ازاینکه جلوی تخلفات گرفته می‌شود افراد اقدام به دریافت مجوز می‌کنند و دوباره فرایند برداشت طی می‌شود و این‌گونه به نظر می‌رسد که حتی صدور مجوز هم مانع جدی در حفظ منابع طبیعی تلقی نمی‌شود و باید به فکر جایگزینی مصالح بود .

*میزان برداشت  ماسه بیش از توان واقعی رودخانه‌هاست


منصور رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری مودگان با اشاره به مقوله ماسه خواری و ترویج آن در استان اظهار کرد: ماسه مهم‌ترین مصالح استراتژیکی است که در پروژه‌های عمرانی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد .

وی خاطرنشان کرد: ساخت‌وسازهای  و پروژه‌های عمرانی در مازندران زیاد است درنتیجه استفاده از ماسه بیشتر می‌شود اما به دلیل وجود پوشش گیاهی بالا در استان به ما اجازه استخراج شن و ماسه از معادن سنگی و کوهی را نمی‌دهد .

این کارشناس منابع آب ادامه داد: از سویی  چون تقاضا برای دریافت ماسه زیاد است و میزان تولید  ماسه در بستر رودخانه‌ها  به‌سرعت اتفاق نمی‌افتد دچار چالش می‌شویم نبود عرضه و تقاضای مناسب بیش از توان رودخانه‌ها اسیب زننده است .

رضایی گفت: بر طبق برآوردی که از طریق استانداری، صنعت و معدن و حقوق حفظ بیت‌المال انجام‌شده نابرابری بین عرضه و تقاضا مسلم است، درنتیجه ازآنجایی‌که میزان برداشت بیش از توان واقعی رودخانه هاست تخریب دیواره هاو تاسیسات رودخانه،  آسیب به شیب طولی و عرضی رودخانه‌ها و پس‌روی جدی را به دنبال دارد .

وی گفت: در سال‌های گذشته اقدامات زیادی از طریق استانداری کمیته حقوق بیت‌المال و غیره انجام‌شده هرچند این برداشت‌ها کنترل‌شده است اما هنوز به حد مطلوب  نرسیده و با استانداردها فاصله دارد .

* لزوم نظارت بر برداشت ماسه‌ها از رودخانه

این کارشناس منابع آبی با تاکید بر اهمیت موضوع نظارت بر برداشت‌ها اظهار کرد: کم‌کاری و ضعف در نظارت صورت گرفته که به‌طوری‌که در مجوزهای صادرشده حجم کمتری از شن و ماسه درج‌شده اما برداشت‌ها چند برابر مجوزهای صادرشده انجام می‌شود و این  مهم کمبود نظارت‌ها را نشان می‌دهد به‌طور مثال در منطقه سنگتراشان ساری مجوز برداشت به میزان کمتری بود اما برداشت ۳ برابری اتفاق افتاد که با پیگیری استانداری، دادستانی از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری کرد .

رضایی در پاسخ به اینکه راهکار جدی برای حفظ منابع طبیعی چیست، گفت: عوامل بازدارنده در نظر گرفته‌شده به‌طوری‌که گفته‌شده افرادی که مصالح را از رودخانه‌ها  خارج می‌کنند با پول به‌دست‌آمده از محل فروش آن باید برای پوشش ساماندهی رودخانه‌ها نیز آن را هزینه کنند به‌طوری‌که هزینه دیوار سازی و سدسازی بر روی رودخانه در منطقه‌ای که برداشت انجام‌شده صورت بگیرد اما این موضوع نیز تهاتری را به دنبال داشت به‌طوری‌که مصالحی که از بستر رودخانه برای بازسازی  دیواره‌ها توسط افراد فروخته شد تنها  بخشی از آن پول صرفاً صرف دیوار سازی شد .

وی ادامه داد: آب منطقه‌ای  صنعت و معدن و تجارت و کمیته حقوق بیت‌المال ناظر بر این امر است و درنهایت نظارت‌ نهایی به آب منطقه‌ای برمی‌گردد و باید گفت در حوزه نظارت بسیار ضعیف عمل کردیم .

این کارشناس منابع آبی در بخش دیگری از سخنان خود به آسیب برداشت‌ها به اکوسیستم رودخانه‌ای اشاره کرد و گفت: اکوسیستم آبی نیز در اثر برداشت‌های بی‌رویه دچار آسیب شده  و حیات آبزیان نیز دچار مخاطره می‌شود .

*برداشت از رودخانه‌ها در حال رصد شدن است

 رضایی افزود: برداشت از رودخانه‌ها در حال رصد شدن است  اما کسانی که منافعی دارند به این راحتی عقب‌نشینی نمی‌کند و از تمام توان خود استفاده می‌کنند .

 وی در پاسخ به اینکه آیا نمی‌توان مصالح جایگزینی به‌جای شن و ماسه در نظر گرفت،  گفت: این موضوع  بسیار کارشناسی است و باید در مصالح ساختمان‌سازی تغییرات ایجاد شود و در حال حاضر می‌توان به‌عنوان گزینه جایگزین از مناطق کویری که پوشش گیاهی کمتری دارند با برداشت از کوه‌هایی که سنگ‌های آهکی دارند مصالح را فرآوری کنند و این موضوع به‌عنوان یک گزینه جایگزین  می‌تواند مطرح باشد تا برداشت شن و ماسه از رودخانه‌ها را کاهش دهد .

خبرنگار:داود غیاثوند

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :