اخبار
1400/08/01 10:02

۷۵ درصد اراضی کشاورزی تهران به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شد

۷۵ درصد اراضی کشاورزی تهران به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شد

مدیر آب‌وخاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان تهران گفت: ۷۵ درصد از اراضی کشاورزی استان که قابلیت اجرای آبیاری نوین را داشتند، به این سیستم‌ها مجهز شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری مودگان-امین روشنی در گفت‌وگویی توضیح داد: حدود یک میلیارد و ۲۰۰ مترمکعب آب، سالانه در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که با توجه به شرایط حاکم نیاز به مدیریت و صرفه‌جویی دارد.

وی ادامه داد: ازاین‌رو جهاد کشاورزی استان تهران یک سری برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات برای بحث سازگاری باکم آبی و صرفه‌جویی در دستور کار قرار داده که ازجمله آن می‌توان به اجرای روش‌های نوین آبیاری، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، احداث کانال‌های آبیاری اشاره کرد.

به گفته روشنی، راهکار‌ها و برنامه‌های تصویب‌شده با همکاری و هماهنگی بین جهاد کشاورزی و وزارت نیرو محقق شد و در این راستا تجدید و نوسازی اراضی سنتی و مدرن، انتقال آب با لوله و اصلاح و بهبود روش‌های سنتی آبیاری در دستور کار قرار گرفت.

وی اجرای عملیات آب‌وخاک در عرصه تشکل‌های کشاورزی، معرفی اقلام جدید با نیاز آبی کمتر و توسعه کشت حفاظتی را از دیگر برنامه‌ها خواند و گفت: اجرای این برنامه‌ها باعث حدود ۳۵ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی آب در سال می‌شود.

روشنی راندمان آبیاری در کشور را ۴۶ درصد و راندمان آبیاری استان تهران را ۵۶ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: در بعضی شهرستان‌ها مثل دماوند و فیروزکوه راندمان آبی بالای ۶۰ درصد است.

وی همچنین افزایش بهره‌وری آب کشاورزی را از اهداف مهم جهاد کشاورزی استان تهران عنوان کرد.

مدیر آب‌وخاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان تهران میزان بهره‌وری آب در کشور را حدود ۱.۵ کیلوگرم تولید به ازای هر مترمکعب آب مصرفی دانست و گفت: این در حالی است که در تهران میزان بهره‌وری ۲.۵ کیلوگرم تولید به ازای هر مترمکعب آب مصرفی است.

روشنی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به بحث مقابله با خشکسالی اشاره کرد و توضیح داد: استفاده از آب‌های جایگزین مثل استفاده از پساب تصفیه‌خانه‌ها، مرمت و احیا قنوات و پوشش انهار را در دستور کارداریم.

وی یادآور شد: در حال حاضر حدود هزار و ۶۹۱ کیلومتر انتقال آب با لوله و هزار و ۲۵۱ کیلومتر احداث کانال در اراضی استان انجام‌شده است.

 مدیر آب‌وخاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان تهران همچنین به حدود ۵۱۵ کیلومتر قنات احیاشده در سطح اراضی کشاورزی اشاره و اضافه کرد: حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد اراضی به‌صورت مکانیزه تحت انجام عملیات آب‌وخاک قرارگرفته است..

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :