اخبار
1400/07/24 13:13

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی گلستان: گلستان دارای رتبه اول مبارزه تلفیقی با آفات گندم در کشور است

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی گلستان:  گلستان دارای رتبه اول مبارزه تلفیقی با آفات گندم در کشور است
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به اهمیت مبارزه با آفات کشاورزی و باغات در تولید بیشتر محصول گفت که این استان با انجام مدیریت تلفیقی، در مبارزه با آفات گندم رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است .

کیانوش حق‌نما روز شنبه در گفت و گو با خبرنگارپایگاه خبری مودگان، اظهار داشت : رونق‌بخش کشاورزی جزو الزامات توسعه عمومی کشور به شمار می‌رود که گسترش و پیشرفت آن نیازمند اتخاذ راهبردهای اصولی و درست است .

وی بیان کرد: از طرف دیگر ضـمن تلاش برای دستیابی به عملکرد بالا و کیفیت مطلوب تولیدات کشاورزی، باید توسـعه پایدار نیز موردتوجه بهره‌برداران قرار بگیرد زیرا استفاده بی‌رویه از حشره‌کش‌ها اثرات جانبی زیادی مانند برجای ماندن بقایای حشره‌کش روی محصولات و مقاومت حشره نسبت به آفت‌کش‌ها، افزایش مرگ‌ومیر حشرات مفید ناشی از مسمومیت‌ها را به دنبال خواهد داشت .

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان ادامه داد: آفت‌کش‌ها بیش از ۳۰ درصد در مبارزه با آفات کشاورزی نقش مثبت دارند اما اگر استفاده از این سموم با استفاده از علم و دانش روز همراه نباشد خسارت سنگینی را به بار خواهد آورد که نمونه آن مشکلات کشاورزان استان فارس با طغیان کرم غوزه است .

وی گفت: سیاست جهاد کشاورزی گلستان، مدیریت تلفیقی آفات شامل کنترل زراعی، مکانیکی، بیولوژیکی و شیمیایی است و هیچ‌کدام از این راه‌ها به‌تنهایی کارایی مناسب نخواهند داشت و تلفیق این دستورالعمل می‌تواند در مبارزه با آفات موثر باشد .

حق نما به کشاورزان و باغداران توصیه کرد: با مشورت و همفکری مسئولان مراکز خدمات جهاد کشاورزی و کلینیک‌های گیاه‌پزشکی برای رفع آفات و بهبود شرایط محصول خود تصمیم بگیرند و از تهیه سم به‌صورت مستقیم و خودسرانه از کارگزاران و فروشندگان سموم کشاورزی خودداری کنند .

کشاورزان گلستان در تولید گندم رتبه دوم، کلزا رتبه اول و جو و چغندرقند نیز در جایگاه برتر در کشور قرار دارند .

استان گلستان افزون بر ۲۲۰ هزار بهره‌بردار کشاورزی دارد که حدود ۱۵۰ هزار آن‌ها در حوزه زراعی و باغی فعالیت داشته و بیش از ۹۰ درصد آن‌ها خرده‌مالک با مدیریت حداکثر چهار هکتار زمین هستند .

بهره‌برداران کشاورزی گلستان سال زراعی گذشته پنج میلیون و ۴۰۳ تن محصول کشاورزی تولید کردند .

خ
http://www.upsara.com/images/e638002_.jpg
خبرنگار:نسترن رویتوند

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :