اخبار
1399/07/20 14:38

کینوا، کشت جایگزینی که در فارس خوش درخشید

کینوا، کشت جایگزینی که در فارس خوش درخشید
چند سالی است که نام گیاه کینوا از سوی مسئولان سازمان جهاد کشاورزی و کارشناسان این حوزه به‌عنوان یک کشت جایگزین در استان فارس معرفی می‌شود، کشتی که در حوزه عمل توانمندی خود را به کشاورزان این استان نشان داد و خوش درخشید .

به گزارش پایگاه خبری مودگان -کینوا از سال ۱۳۹۶ وارد استان فارس شد و این محصول ابتدا به‌طور آزمایشی در هزار مترمربع کشت شد تا بررسی شود که آیا می‌توان این محصول را به‌عنوان یک کشت سازگار به کم‌آبی و مقاوم به تنش‌های خشکی تثبیت کرد یا خیر؟
حال باگذشت سه سال از نخستین کشت این محصول، عملکرد مثبت برداشت صورت گرفته از کینوا، سطح زیر کشت این محصول را به ۲۰ هکتار در استان فارس رسانده است .
استان فارس همچنین جایگاه سوم کشور را درکشت محصول کینوا به خود اختصاص داده است و پیش‌بینی‌شده تا ۲ سال آینده سطح زیر کشت این محصول در استان به ۱۵۰ هکتار افزایش یابد که در صورت تحقق فارس در رتبه نخست کشت کینوا قرار خواهد گرفت .

کینوا بانام علمی Chenopodium quinoa که به خاویار گیاهی هم شهرت پیداکرده دانه‌های ریزی دارد و به غلات شبیه است .

این گیاه بومی کشورهای آمریکای جنوبی مانند بولیوی، شیلی و پرو است و به دلیل مواد مغذی زیادی که دارد اهمیت بسیاری در میان مردم پیداکرده است .

پروتئین، منیزیم، فیبر، پتاسیم، آهن، کلسیم، فسفر، ویتامین‌های گروه ب، ویتامین ای و آنتی‌اکسیدان‌ها ازجمله موادی هستند که به‌وفور دردانه‌های این گیاه وجود دارند .

این گیاه را می‌توان جایگزین برنج کرد و در سوپ و سالاد قابل‌استفاده است .

فارس و گام‌های برداشته‌شده درکشت کینوا
معاون مدیریت امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در سال‌های اخیر در تلاش بوده تا کشت‌های نو و جدیدی را جایگزین کشت‌های سنتی کند .
محمود ظهیری افزود: با توجه به مساله بحران آب که بسیاری از نقاط کشور ازجمله استان فارس با آن مواجه هستند ناگزیر هستیم برای بهره‌وری بهتر از آب برنامه‌هایی داشته باشیم .
وی ادامه داد: به همین دلیل جایگزینی زراعت‌های سازگار به کم‌آبی و مقاوم به تنش‌های خشکی در دستور کار قرار دارد، زراعت‌هایی که ازنظر اقتصادی نیز بتواند برای کشاورزان مقرون‌به‌صرفه باشند .
معاون مدیریت امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: کینوا نیز جز زراعت‌های نوپا است که در دنیا بسیاری از کشورها به این زراعت روی آوردند و ایران نیز جزو این کشورها قرار دارد .
ظهیری با بیان اینکه استان فارس همانند سایر بخش‌های کشاورزی در زمینه کشت کینوا نیز پیشرو بوده است، افزود: کشت کینوا در استان از سال ۱۳۹۶ آغازشده و امید است این محصول در آینده بتواند در سطح بسیار وسیعی کشت شود .

کینوا به اقتصاد و سلامت خانواده کمک می‌کند
وی بیان کرد: این گیاه که به‌عنوان پروتئین گیاهی لقب گرفته به ۲ دلیل حائز اهمیت است، یک دلیل ارزش غذایی این محصول است که این گیاه سبک و خوش‌هضم هست و کسانی که دارای مشکلات گوارشی هستند می‌توانند این محصول را جایگزین برنج کنند .
این مسئول سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: این گیاه سرشار از عناصری مانند منیزیم، فسفر، ویتامین ب، پتاسیم، آهن ، مس، منگنز و روی است و شاید کمتر محصولی را بتوانیم با این حجم  مواد مغذی پیدا کنیم .
ظهیری اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به وجود بیماری‌های قلبی و عروقی ، شرایط جامعه به‌گونه‌ای است که باید به سمتی برویم تا بتوانیم بسیاری از گیاهان زراعی را در سبد خانوار قرار دهیم .
وی ادامه داد: کینوا جزو محصولاتی است که می‌تواند هم به اقتصاد خانواده و هم به‌سلامت آنان کمک کند، این محصول همچنین ازنظر تامین مواد مغذی، می‌تواند جایگزین بسیار خوبی باشد .
معاون مدیریت امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: کینوا کربوهیدرات های بسیار خوبی دارد و برای تامین انرژی بسیار مفید است و به لحاظ پروتئین قابل‌مقایسه با هیچ غلاتی نیست .
ظهیری افزود: کینوا همچنین به لحاظ تغذیه می‌تواند به افراد دارای بیماری دیابت کمک کند چراکه جهت کنترل قند خون بسیار مفید است .
وی ادامه داد: این محصول آن‌قدر مقوی و اثرگذار است که از آن به‌عنوان خاویار گیاهی نیز یاد می‌شود و این نشان‌دهنده اهمیت این گیاه است .
معاون مدیریت امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: سازمان خواروبار جهانی سال ۲۰۱۳ را  به‌عنوان کینوا نام‌گذاری کرده و این نشان‌دهنده اهمیت این محصول است .

هزینه کشت پایین و قیمت بالای کینوا
ظهیری بیان کرد: از دیگر خصوصیات کشت کینوا می توان به هزینه‌های پایین کشت و قیمت نسبتا بالای این محصول اشاره کرد .
وی ادامه داد: نیاز آبی کینوا کم هست و این گیاه با شرایط آب و هوایی دشوار سازگار است، در برابر ایی سی بالا یا همان شوری مقاومت از خود نشان داده و این می‌تواند برای کشاورز مقرون‌به‌صرفه باشد و مدت سازگاری زیادی در شرایط اقلیم‌های مختلف در استان داشته باشد .

کشت کینوا در ۱۶ شهرستان فارس
معاون مدیریت امور زراعت جهاد کشاورزی استان فارس بابیان اینکه در اکثر نقاط استان می‌توانیم کشت کینوا را توسعه دهیم، گفت: در سه سال گذشته در شهرستان‌های استان ازجمله خرمبید ، خرامه، سروستان ، مرودشت ، سپیدان ، فسا، لارستان ، لامرد ، داراب ، زرین دشت ، جهرم ، اقلید ، شیراز ، فیروزآباد ، ممسنی و گراش محصول کینوا کشت شده است .
ظهیری افزود: این محصول هم در اقلیم سرد و هم در اقلیم گرم استان کشت شده است و این نشان‌دهنده پتانسیل بالای این محصول است، این گیاه می تواند دمای منفی ۲ تا ۳۸ درجه را تحمل کند و کمتر زراعتی این دوام را دارد .
وی ادامه داد: کینوا دارای ارقام زودرس و دیررس است که این ارقام در استان فارس وجود دارند .

مقاوم بودن کینوا در برابر تنش های آبی
معاون مدیریت امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: با توجه به اینکه این گیاه نسبت به تنش های آبی مقاوم است با یک رطوبت اندک می‌تواند سیکل زندگی خود را طی کند و به بهره‌برداری برسد .
ظهیری بیان کرد: این گیاه در اکثر خاک‌ها باکلاس‌های می‌تواند رشد کند و هیچ‌گونه توقع زیادی نسبت به شرایط آب‌وخاک خوب ندارد و قادر است در شرایط خاک‌هایی باکلاس پایین و وضعیت آب نه‌چندان خوب نیازهای جامعه را برآورده کند .

کشت ۲۰ هکتاری کینوا در فارس و پیش‌بینی برای افزایش سطح زیر کشت به ۱۵۰ هکتار
وی همچنین با اشاره به سطح زیر کشت کینوا در استان فارس افزود: سطح زیر کشت کینوا در استان فارس حدود ۲۰ هکتار است و انتظار می‌رود برای سال آینده این میزان به سطح ۱۰۰ تا ۱۵۰ هکتار نیز برسد .
این مقام مسئول سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بابیان اینکه عملکرد محصول کینوا از یک تن شروع و تا هفت تن در دنیا مشاهده‌شده است، گفت: بالاترین رکورد عملکردی این محصول در استان فارس در شهرستان سروستان با برداشت پنج‌تن در هکتار بوده است اما متوسط عملکرد استان ۱.۱۰۰ تن در هکتار است .
ظهیری افزود: این محصول در حال حاضر حدود ۴۰ هزار تومان در حال فروش است و خیلی ها راغب به خرید این محصول هستند .

گام های برداشته شده برای فرآوری کینوا در فارس
وی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای فرآوری محصول کینوا در استان فارس بیان کرد: در حوزه فرآوری این محصول بین شهرستان‌های مرودشت و زرقان یک شرکت فعالیت خود را آغاز کرده و برنامه دارد تا این محصول را به انواع خوراکی تبدیل کند .
وی ادامه داد: برای تشکیل و راه‌اندازی صنایع وابسته کینوا باید حجم سطح زیر کشت کینوا در استان افزایش یابد .

فارس رتبه سوم کشت کینوا در کشور را دارد
معاون مدیریت امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: کشت کینوا در استان فارس در سال ۱۳۹۶ با هزار متر شروع شد اما در حال حاضر به حدود ۲۰ هکتار رسیده است و در سال‌های آینده سطح زیر کشت این محصول در استان فارس به ۱۰۰ تا ۱۵۰ هکتار خواهد رسید .
ظهیری افزود: استان فارس به لحاظ کشت کینوا جایگاه سوم کشور را به خود اختصاص داده است و با روند توسعه‌ای که وجود دارد تا ۲ سال آینده این استان رتبه نخست کشور را در حوزه کشت کینوا خواهد داشت .
وی همچنین به اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در بحث کشت‌های جایگزین اشاره و بیان کرد: یکی از اقداماتی که سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در بحث کشت‌های جایگزین اقدام کرده استفاده از ارقام زودرس و جایگزینی ارقام بوده است .
معاون مدیریت امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: در کنار این موضوع توسعه آبیاری تحت‌فشار در دستور کار قرار داشته و دارد که در طول سال‌های اخیر اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :