1398/06/17 14:25

توجه به نکات بهداشتی غذاهای نذری و ظروف یکبار مصرف

توجه به نکات بهداشتی غذاهای نذری و ظروف یکبار مصرف
رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ارتباط با رعایت نکات بهداشتی در هنگام توزیع چای و غذای نذری، توضیحاتی ارائه داد .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-مجید تاجیک، با تاکید بر ضرورت رعایت بهداشت در تهیه غذاهای نذری، گفت : هرگونه پخت‌وپز باید در مکان‌هایی با شرایط بهداشتی انجام شود و تمامی افراد درگیر در توزیع آب، چای و غذا باید دارای کارت بهداشت معتبر بوده و رعایت بهداشت فردی در هنگام ارائه خدمت ضروری است .

وی بابیان اینکه مواد خام مصرفی باید سالم و بهداشتی باشد، یادآور شد : توصیه می‌شود از مواد غذایی بسته‌بندی‌شده‌ای که مورد تایید وزارت بهداشت است استفاده شود .

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه ادامه داد: ضروری است احشام مورداستفاده برای ذبح و قربانی از مراکز مجاز مورد تایید دامپزشکی تهیه شود .

تاجیک درباره نمک و روغن مورداستفاده در اقلام نذری گفت:برای تهیه و پخت غذا، برنج و همچنین مصرف روی سفره‌ها باید از نمک‌های بسته‌بندی یددار تصفیه‌شده دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو و از روغن‌های دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو با ترانس پایین استفاده شود .

وی درباره ظروف مورداستفاده در نذری‌ها توضیح داد: در طبخ غذاها باید از ظروف مناسب در آشپزی استفاده شود و پس از هر بار طبخ مواد غذایی به نحو مطلوب ظروف و تجهیزات شست‌وشو شود .

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه ادامه داد: همچنین ضروری است در هنگام توزیع غذا، از راه رفتن افراد توزیع‌کننده غذا بر روی سفره‌ها خودداری شود .

تاجیک درباره نحوه نگهداری غذاهای نذری بیان کرد: افراد باید از نگهداری مواد غذایی پخته‌شده در دمای محیط به مدت طولانی یعنی حداکثر دو ساعت، خودداری کنند و در صورت الزام به نگهداری بیشتر از دو ساعت، باید مواد غذایی پخته در زیر ۴ درجه سانتی گراد یا در بالای ۶۳ درجه سانتی گراد و روی شمعک گاز نگهداری شوند تا درجه حرارت ماده غذایی به زیر ۶۳ درجه نرسد .

وی بابیان اینکه در برخی از مراسم‌ها غذا را چند ساعت قبل از مصرف عزاداران به‌اشتباه بسته‌بندی می‌کنند، گفت: این کار باعث به خطر افتادن سلامت عزاداران می‌شود و ضروری است از بسته‌بندی غذا بیش از دو ساعت قبل از مصرف خودداری شود .

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه با تاکید بر خودداری از نگهداری مواد غذایی خام و پخته‌شده در مجاورت هم در داخل یخچال و یا سردخانه، افزود: در صورت توزیع سبزی و سالاد، رعایت مراحل چهارگانه سالم‌سازی الزامی است و توصیه می‌شود از سالاد و سبزی بسته‌بندی‌شده با پروانه ساخت از وزارت بهداشت استفاده شود .

تاجیک با تاکید بر عدم مصرف دخانیات در مکان‌های مسقف، ادامه داد: ضروری است با نصب تابلوها و یا اطلاعیه ممنوعیت استعمال دخانیات و  جمع‌آوری زیرسیگاری‌ها از استعمال مواد دخانی در محل‌های مسقف جلوگیری شود .

وی همچنین بر اهمیت اطمینان از سلامت آب آشامیدنی تاکید کرد و گفت :  ظروف چند بار مصرف که برای توزیع آب، چای و مواد غذایی استفاده می‌شود، باید مستمر شستشو و گندزدایی شوند .

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه درباره نحوه استفاده درست از ظروف یک‌بارمصرف توضیح داد: در صورت استفاده از ظروف یکبار مصرف برای توزیع چای و مواد غذایی گرم، بهتر است از ظروف یکبار مصرف برپایه گیاهی، سلولزی و آلومینیومی استفاده شود .

تاجیک اضافه کرد: استفاده از ظروف یکبار مصرف پلی استایرینی برای مواد غذایی و نوشیدنی گرم و داغ (بالای ۶۵ درجه سانتی گراد) مناسب نیست .

وی درباره بهداشت سرویس‌های بهداشتی مکان‌های عزاداری یادآور شد: در سرویس‌های بهداشتی ضمن رعایت نظافت، باید نسبت به شستشو و گندزدایی مستمر و نصب سیستم لوله‌کشی مایع دستشویی و یا نصب جای مایع محتوی مایع دستشویی اقدام شود .

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره پسماندهای تولیدشده در این ایام سوگواری گفت: پسماندهای تولیدشده باید به شکل بهداشتی جمع‌آوری، انتقال و دفع شوند و ضروری است در کنار هر ایستگاه صلواتی سطل یا کیسه جهت جمع‌آوری مرتب ظروف ولیوان های یکبار مصرف استفاده‌شده نگهداری شود .

تاجیک ادامه داد: بهتر است در توزیع آب و شربت در بین دسته‌های عزاداری و یا در مراسم از لیوان یک‌بارمصرف استفاده شود .

وی افزود: بهتر است تا حد امکان از نوشیدنی‌های پک شده برای نذورات استفاده شود و در صورت تهیه نوشیدنی‌های باز از فروبردن لیوان و پارچ به داخل ظروفی که آب و شربت داخل آن است، جلوگیری شود .

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه یادآور شد: برای خنک کردن نوشیدنی باید از یخ‌های بسته‌بندی بهداشتی استفاده شود، زیرا یخ‌های قالبی فاقد شرایط بهداشتی هستند .

تاجیک افزود: کارشناسان بهداشت محیط در طول این مدت با همکاری سایرارگان های نظارتی از مسجد، تکایا و حسینه ها بازدید کرده و ضمن آموزش متولیان مساجد و روسای هیات ها بر نحوه رعایت موارد بهداشتی نظارت می‌کنند .

وی افزود: شهروندان در صورت بروز هرگونه مسمومیت غذایی و یا شکایت بهداشتی می‌توانند با شماره ۱۹۰ تماس گرفته و موضوع را از این طریق پیگیری کنند .

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :