اخبار
1401/10/05 08:19

راهکار برون‌رفت دولت از بن بست رانت و فساد در زنجیره گندم، آرد و نان

راهکار برون‌رفت دولت از بن بست رانت و فساد در زنجیره گندم، آرد و نان

مرتضی میثمی فرد

مرتضی میثمی فرد پیشکسوت صنعت آرد و نان ایران گفت : میانگین گندم مصرفی در دنیا طی سالیان متمادی حدود ۱۰۰ کیلوگرم در سال برای هر نفر است و احتمالا در چند ماه آینده که جمعیت جهان به ۸‌میلیارد نفر می‌رسد می‌توان امیدوار بود که تولید و برداشت گندم نیز به ۸۰۰‌میلیون تن برسد .

وی افزود: این عدد در کشورهای مختلف با هم اختلاف دارد. به طوری که در کشور‌های اروپایی این عدد به حدود ۸۰ کیلوگرم مصرف در سال برای هر نفر می‌رسد و در کشور‌های نه چندان توسعه‌یافته میانگین آن به حدود ۱۲۰ کیلوگرم در سال خواهد رسید .

حال چنانچه مصرف را در ایران همان ۱۲۰ کیلوگرم در سال مورد محاسبه قرار دهیم (با توضیح آنکه مقدار مصرف نان هم‌وزن مصرف گندم است) پس هر نفر در ماه ۱۰ کیلوگرم به طور میانگین مصرف نان دارد .

 میثمی فرد خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه با توجه به قیمت نان تافتون به ازای هر کیلوگرم ۸۰هزار ریال چنانچه مسوولان این طرح حداقل ۸۰هزار تومان یا حداکثر ۱۰۰ هزار تومان به عنوان یارانه نان به صورت ماهانه پرداخت کنند و دولت هم اجازه دهد قیمت فروش نان حدود دو برابر شود در واقع با پرداخت یارانه نان هیچ‌گونه اتفاقی نیفتاده یا تحمیلی به خریدار وارد نشده است ضمن آنکه قیمت فروش آرد در کشور در انواع مختلف خود با یک قیمت سراسری به مصرف‌کنندگان عرضه شده و نشت آرد به بازار آزاد متوقف می‌شود. این پیشکسوت صنعت آرد و نان متذکر شد: با اجرای این طرح دیگر نیازی به داشتن حدود ۹۰هزار کارت‌خوان نیز وجود ندارد که خود در اجرا چه بسا با مشکلات عدیده‌ای از جمله قطعی اینترنت، نقص فنی و انواع تقلبات و تخلفات یا هزاران اتفاق دیگر که در حال حاضر قابل پیش‌بینی نیست مواجه خواهد شد .نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :