اخبار
1401/08/28 12:30

موانع حمل‌ونقلی، گمرکی و بانکی مشکلی در جهش تجارت ایران و روسیه

 موانع حمل‌ونقلی، گمرکی و بانکی مشکلی در جهش تجارت ایران و روسیه


هیات تجاری روسیه طی سفر به استان اصفهان، در نشستی با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان این استان درباره راه‌های بهبود مبادلات رایزنی کرده است. مسئله‌ای که به اعتقاد طرف ایرانی، نیازمند رفع موانع حمل‌ونقلی، گمرکی و بانکی است .

هیات تجاری روسیه در جریان حضور در ایران، به استان اصفهان سفر کرد و نشست بررسی فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری اصفهان و روسیه با حضور این هیات در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد .

 

رئیس اتاق اصفهان در این نشست ضمن تشریح ظرفیت‌های استان اصفهان، گفت: فرصتی که سیاستمداران عالی‌رتبه دو کشور جهت تعمیق و گسترش روابط تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و روسیه فراهم کرده‌اند برای تجار دو کشور فرصت مغتنمی است و امیدواریم در آینده نزدیک، مراودات تجاری، صنعتی و سرمایه‌گذاری دو کشور عمق و توسعه بیشتری پیدا کند .

 

مسعود گلشیرازی، اصفهان را از مقاصد گردشگران خارجی دانست و ابراز امیدواری کرد: مراودات جدید میان طرفین علاوه بر برقراری تعاملات تجاری منجر به ارتباطات فرهنگی نیز شود .

 

وی، وجود بیش از 50 هزار واحد صنعتی در استان اصفهان را از جمله ظرفیت‌های این استان عنوان کرد که باعث شده اصفهان در حوزه‌های قطعه‌سازی و فولاد، تولید قطعات خودرو، صنایع غذایی، گلخانه‌های صنعتی، تولید مصنوعات چوبی و نساجی و همچنین حوزه معدن، به یکی از قطب‌های مهم و مطرح ایران تبدیل شود و در تمامی این زمینه‌ها آمادگی تعامل با کشور روسیه وجود دارد .

 

 گلشیرازی در ادامه حضور روسای اتاق‌های بازرگانی روسیه در اتاق اصفهان را فرصت خوبی برای فعالان اقتصادی این استان به‌منظور تعمیق روابط دو سویه دانست و گفت: حضور سرکنسول روسیه در اصفهان نیز در این نشست برای فعالان اقتصادی امیدآفرین است .

 

رئیس اتاق اصفهان همچنین بر ضرورت توجه ویژه به توسعه زیرساخت‌ها و رفع موانع حمل‌ونقل میان دو کشور تأکید کرد و افزود: این امر محدودیتی است که واردات و صادرات میان دو کشور را تحت تأثیر قرار داده که لازم است با همکاری اتاق‌های بازرگانی ایران و روسیه و مسئولان دولتی دو کشور موانع مرتفع شود .

 

گلشیرازی رفع موانع گمرکی و اخذ استانداردهای خاص به‌منظور ورود کالاهای ایرانی به روسیه را از دیگر موانع موجود دانست و گفت: در چند ماهه اخیر با توجه به شرایط خاص روسیه این مهم تسهیل شده ولی رفع این موضوع موجب تسهیل مراودات تجاری طرفین خواهد شد .

 

رشد سه برابری تجارت اصفهان و روسیه

 

در ادامه این نشست، بوریس بورمیستروف، سرکنسول فدراسیون روسیه در اصفهان نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست، گفت: این تعاملات نزدیک موجب بهبود شناخت طرفین از پتانسیل‌های یکدیگر خواهد شد .

 

وی ضمن اعلام حمایت و پشتیبانی همه‌جانبه کنسولگری روسیه در اصفهان از شرکت‌های مختلف برای گسترش روابط تجاری فی‌مابین گفت: اخیراً همکاری‌های تجاری دو کشور به‌ویژه همکاری‌های منطقه‌ای افزایش یافته و می‌توانیم بگوییم در این زمینه رکوردشکنی شده است .

 

سرکنسول روسیه در اصفهان با بیان اینکه در سال گذشته رشد تجاری روسیه 81 درصد بوده است تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود حجم تبادلات تجاری اصفهان و روسیه در شش‌ماهه گذشته 3 برابر افزایش یافته است .

 

بورمیستروف با تأکید بر اینکه توسعه و تحکیم روابط تجاری ایران و روسیه از سال 2019 تاکنون روند افزایشی داشته است افزود: با توجه به نتایج مثبت این تفاهم‌نامه، در بهار امسال تفاهم‌نامه موجود به مدت سه سال تمدید شد و امیدوار هستیم تفاهم‌نامه تجارت آزاد میان دو کشور نیز هر چه زودتر امضا شود .

 

سورن واردانیان، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی مسکو نیز در ادامه ضمن تشریح ظرفیت‌های مسکو گفت: ایجاد زیرساخت‌های لجستیکی ایران و روسیه و مکانیسمی برای حل مناقشات بین تجار دو کشور، رفع موانع تبادلات مالی طرفین و نگاه ویژه به تعاملات تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است .

 

وی وجود کمیسیون همکاری با کشور ایران و وجود مرکز داوری بین‌المللی برای رسیدگی به امور تجار در اتاق بازرگانی مسکو را از جمله ظرفیت‌های موجود در این اتاق بیان کرد .

 

 نایب‌رئیس اتاق بازرگانی مسکو با بیان اینکه تاکنون 5 هیئت ایرانی در مسکو پذیرش شده‌اند از اعلام آمادگی این اتاق برای انعقاد تفاهم‌نامه با اتاق اصفهان در سفر هیئت تجاری اصفهان به این کشور خبر داد .

 

رشد تجارت با کانال مالی امن ایران و روسیه

 

در ادامه محمدرضا مرشدزاده، مشاور عالی حوزه بین‌الملل اتاق اصفهان نیز از ایجاد مکانیسمی نوین در مبادلات ارزی با کشور روسیه خبر داد و افزود: در این کانال مالی امن که بین exim bank و RFC bank از کشور روسیه و بانک گردشگری و توسعه صادرات از ایران ایجاد شده است علاوه بر عدم نیاز به گردش وجوه در شبکه صرافی، کاهش چشمگیر کارمزدهای پرداختی و ریسک‌های معامله برای تجار ایرانی وجود دارد .

 

همچنین علی کرباسی زاده، مشاور عالی رئیس اتاق اصفهان در این نشست ضمن تأکید بر ضرورت حفظ ظرفیت‌های تولیدی دو کشور برای حضور در بازارهای جهانی یکی از ویژگی‌های توسعه همکاری‌های ایران و روسیه را آشنایی تجار و بازرگانان روسی از تجارب همتایان ایرانی برای فعالیت در شرایط تحریم دانست .

 

وی در ادامه ضمن تشریح پتانسیل‌های گردشگری استان اصفهان پیشنهاد داد: روسای اتاق‌های بازرگانی استان‌های روسیه حاضر در این نشست برای توسعه تجارت بین بنگاه‌های دو طرف ظرفیت توسعه گردشگری را فراهم کنند .

 

علیرضا سالاریان، رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اصفهان نیز از اعلام آمادگی وزارت امور خارجه برای تسهیل تعاملات اتاق و بخش‌های اقتصادی استان اصفهان با فدراسیون روسیه با کمک سفارت و کنسولگری ایران در روسیه و سرکنسولگری روسیه در اصفهان خبر داد .

 

سرمایه‌گذاران روس از فرصت‌های سرمایه‌گذاری اصفهان استفاده کنند

 

امیررضا نقش، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز با بیان اینکه استان اصفهان صنعتی‌ترین استان کشور و استانی مستعد در مباحث فرهنگی است افزود: بیش از 10 هزار واحد صنعتی بزرگ و فعال و واحدهای تولیدی کشاورزی در اصفهان وجود دارند. وی افزود: اتفاقات مثبت سیاسی میان ایران و روسیه در سال‌های اخیر در مبادلات تجاری و اقتصادی طرفین نیز تسری یافته و امیدواریم میان استان‌های دو کشور نیز تفاهم‌نامه‌های خوبی منعقد شود .

 

وی همچنین ضمن اشاره به فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی موجود در اصفهان، از سرمایه‌گذاران روسی دعوت کرد تا از این فرصت استفاده کنند .

گروه خبری مودگاننظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :