اخبار
1401/08/02 11:19

تعهدات ارزی برای صادرکنندگان عملیاتی نشده است

تعهدات ارزی برای صادرکنندگان عملیاتی نشده است

علی شریعتی مقدم میگوید کمیته اقدام ارزی و بانک مرکزی اعتبار تعهدات صادراتی را به میزان ۳۰درصد اجرایی و عملیاتی کنند .

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در خصوص تعهدات ارزی صادرکنندگان گفت: بخش خصوصی قسمت مهمی از تعهدات صادراتی خود را انجام داده است. از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ قیمت‌های پایه صادراتی ۴۰ یا ۵۰ درصد بیشتر از قیمت واقعی بوده و معدل‌گیری ارز گمرکی با ارز ۴۲۰۰ صورت می‌پذیرفت. این بیش بودها باعث به وجود آمدن بدهی غیرمنصفانه‌ای برای صادرکنندگان واقعی شده است .

 

شریعتی مقدم بیان کرد: قرار بود تعهدات ارزی به یک اعتبار برای صادرکنندگان تبدیل شود و ۳۰درصد از بدهی روز آنها کم شود که این وعده توسط کمیته اقدام ارزی و بانک مرکزی عملیاتی نشده است . اکنون که با کاهش ۵۰درصدی صادرات محصولات پیشرو و انحصاری مانند زعفران و پسته مواجه هستیم و تعداد زیادی از صادرکنندگان با مشکلات جدی مواجه هستند انتظار این حمایت وجود دارد .

 

وی در ادامه خاطر نشان شد: این بیش بودها باعث مسائل جانبی مانند پولشویی، عدم شفافیت مالی و مشکلات مالیاتی می‌شود .

 

شریعتی مقدم گفت: اگر اراده‌ای برای رفع این مشکل وجود دارد هر چه سریعتر کمیته اقدام ارزی و بانک مرکزی به صورت منسجم اعتبار تعهدات ارزی را به میزان ۳۰درصد برای کسانی که توانسته‌اند تعهدات خود را انجام بدهند اجرایی و عملیاتی کنند .

 

وی همچنین در خصوص عوارض آب مجازی گفت : یکی از عجیب ترین تصمیماتی بوده که از فروردین برای محصولاتی چون گیاهان دارویی، زعفران و پسته که میزان آب‌بری کمی دارند اخذ شده که قانونی آسیب زننده است .

 

شریعتی در پایان عنوان کرد: درخواست ما در جلسات دیپلماسی غذایی و از سایر بخش‌ها این بود که مبالغ دریافت شده، برای توسعه بازار محصولاتی که نیاز به آب کم دارند استفاده شود یا در جهت معرفی این محصولات و فعالیت‌های دانش بنیان در این حوزه‌ها بودجه‌بندی شود .

گروه خبری مودگاننظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :