اخبار
1401/07/03 15:49

کاهش قیمت نهاده‌ها در سامانه بازارگاه/ قیمت تخم‌مرغ واقعی نیست

کاهش قیمت نهاده‌ها در سامانه بازارگاه/ قیمت تخم‌مرغ واقعی نیست

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار خاطر نشان کرد : مسئولان تنظیم بازار به تولیدکنندگان قول دادند که قیمت تخم‌مرغ را 31 شهریور مشخص کنند؛ اما جلسه‌ ستاد به دلیل شرایط ایجاد شده به تعویق افتاد و همچنان تولیدکنندگان با ضرر اقدام به تولید می‌کنند .

ناصر نبی‌پور با بیان اینکه قیمت تخم‌مرغ در بازار واقعی نیست، گفت: میانگین قیمت هر کیلو تخم‌مرغ 38 تا 39 هزار تومان است این در حالیست که قیمت واقعی هر کیلو حداقل 48 تا 50 هزار تومان برای تولیدکنندگان تمام می‌شود .

 این فعال اقتصادی ادامه داد: محاسبه قیمت تمام شده تخم‌مرغ آسان است و یک کارشناس هم می‌تواند به راحتی به نرخ واقعی آن برسد؛ یک مرغ برای تولید یک کیلو تخم‌مرغ باید 2 کیلو و 200 گرم دان بخورد ارزان‌ترین دان کیلویی 14 هزار تومان است. همچنین قیمت جوجه پای تخم که سال گذشته 50 هزار تومان بود امروز 200 هزار تومان شده به عبارتی 4 برابر شده است .

وی با اشاره به تعویق انداختن جلسه ستاد تنظیم بازار برای تعیین تکلیف قیمت تخم‌مرغ، گفت: مسئولان تنظیم بازار به تولیدکنندگان قول دادند که قیمت تخم‌مرغ را 31 شهریور  مشخص کنند؛ اما جلسه‌ ستاد به دلیل شرایط ایجاد شده به تعویق افتاد و همچنان تولیدکنندگان با ضرر اقدام به تولید می‌کنند

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار تخم مرغ را ارزان ترین کالا در سبد پروتئین مردم معرفی کرد و افزود: اگر قیمت تخم‌مرغ به شانه‌ای 100 هزار تومان هم برسد باز هم خرید آن برای مصرف‌کنندگان به نسبت مرغ و گوشت به‌صرفه‌تر است .

وی در  پاسخ به این پرسش که آیا مصرف تخم‌مرغ افزایش پیدا کرده است؟ گفت: در حال حاضر مازاد تولید نداریم و 3 هزار و 200 تن تخم‌مرغ تولیدی را مصرف می‌شود؛ سرانه مصرف 11 کیلو تخم‌مرغ به 13 کیلو رسیده است ریشه این افزایش مصرف به دلیل تمایل مردم و دوست داشتن تخم‌مرغ باز نمی‌گردد واقعیت این است آنها تخم مرغ می‌خرند چون توان خرید تخم‌مرغ را دارند .

به گفته نبی‌پور؛ قیمت خرید گوشت قرمز و مرغ برای مردم سنگین است و درآمد مردم با هزینه‌ها همخوانی ندارد و این وظیفه دولت است که بعد از حذف یارانه‌ها و افزایش قیمت‌ها از مصرف‌کنندگان حمایت کند .

وی با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ارزان‌تر از  قیمت اعلامی در بازارگاه عرضه می‌شود، گفت: در سامانه بازارگاه ذرت کیلویی 11 هزار و 300 اعلام شده است اما 10 هزار و 500 تومان بفروش می‌رسد . همچنین سویا کیلویی 16 هزار و 500 بفروش می‌رسد دلیل این کاهش قیمت به این دلیل است که واردکننده نهاده‌ها را با قیمت پایین‌تر در بازار عرضه می‌کنند .نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :