اخبار
1400/09/05 16:00

نیروگاه‌های خورشیدی چه سهمی از تولید برق کشور دارند؟

نیروگاه‌های خورشیدی چه سهمی از تولید برق کشور دارند؟
نیروگاه‌های خورشیدی با تولید حدود ۴۵۵ مگاوات برق، سهم ۵۰ درصدی از مجموع برق تولیدی انرژی‌های تجدید پذیر کشور را به خود اختصاص داده‌اند .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-ایران دارای حدود ۳۰۰ روز آفتابی است و علاوه برآن شدت تابش آفتاب در کشورمان از بسیاری کشورها بیشتر است که همین موضوع استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی برای تولید برق را مقرون‌به‌صرفه تر خواهد کرد .

باوجوداین مزیت، سهم انرژی‌های تجدید پذیر و به‌خصوص انرژی خورشیدی در تولید برق کشور سهمی بسیار ناچیز است .

تازه‌ترین گزارش سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری برق ایران نشان می‌دهد که در مهرماه امسال مجموع نیروگاه‌های انرژی‌های تجدید پذیر کشورمان به عدد ۹۰۴.۰۷ مگاوات رسیده و این در حالی است که به گفته «محمود کمانی» رییس سازمان ساتبا سهم انرژی‌های تجدید پذیر در تولید برق جهان به ۳۷ درصد افزایش‌یافته و تعدادی از کشورهای پیشرفته نیز زمان اتمام استفاده از انرژی‌های فسیلی برای تولید برق خود را اعلام کرده‌اند .

از مجموع کل نیروگاه‌های موجود انرژی‌های تجدید پذیر کشور نیروگاه‌های خورشیدی با تولید ۴۵۵.۵ مگاوات برق و سهم ۵۰.۳۸ درصدی مقام نخست را به خود اختصاص داده‌اند .

نیروگاه‌های بادی نیز در مهرماه امسال با تولید ۳۱۰.۲ مگاوات برق و سهم ۳۴.۳۱ درصدی از مجموع انرژی‌های تجدید پذیر در مقام دوم قرار گرفتند .

این درحالی است که در هفته‌های اخیر رییس ساتبا  از شناسایی یکصد هزار مگاوات ظرفیت در زمینه انرژی خورشیدی و ۴۰ هزار مگاوات در زمینه انرژی بادی در کشور خبر داده است که هنوز مورداستفاده واقع نشده است .

سهم نیروگاه‌های برق آبی کوچک از مجموع سهم انرژی‌های تجدید پذیر با تولید ۱۰۴.۷ مگاوات برق ۱۱.۵۸ درصد در مهرماه امسال بود .

نیروگاه‌های توربین انبساطی نیز مهرماه امسال با تولید ۱۹.۲ مگاوات برق سهمی ۲.۱۲ درصدی از مجموع انرژی‌های تجدید پذیر را داشتند .

سهم نیروگاه‌های زیست‌توده در مهرماه امسال با تولید ۱۰.۵۶ مگاوات برق ۱.۱۷ درصد مجموع کل انرژی‌های تجدید پذیر بود .

کمترین تولید برق و سهم از مجموع انرژی‌های تجدید پذیر متعلق به نیروگاه‌های بازیافت تلفات حرارتی با تولید ۴ مگاوات برق و ۰.۴۴ درصد سهم بوده است .

وضعیت سهم انواع انرژی‌های تجدید پذیر کشورمان در مهرماه امسال در حالی این‌گونه است که پیشتر وزیر نیرو گفت که به‌منظور توسعه زیرساخت‌های تامین برق در کشور و جلوگیری از خاموشی‌های احتمالی، ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی تا چهار سال آینده به شبکه برق کشور اضافه می‌شود .

«علی‌اکبر محرابیان» خاطرنشان کرده بود: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته ۱۰ هزار مگاوات از این ظرفیت توسط نیروگاه‌های جدید حرارتی و تبدیل واحدهای سیکل‌ ساده به سیکل‌ترکیبی، ۱۰ هزار مگاوات با سرمایه‌گذاری صنایع در بخش تولید برق و ۱۰ هزار مگاوات توسط نیروگاه‌های تجدید پذیر تامین خواهد شد .

الزام قانونی برای توسعه انرژی‌های تجدید پذیر

بر اساس قانون پنج‌ساله برنامه ششم توسعه (۱۴۰۰- ۱۳۹۶) دولت باید سهم نیروگاه‌های تجدید پذیر و پاک را تا پایان اجرای آن به دست‌کم پنج درصد برساند .

ماده ۵۰ قانون برنامه ششم توسعه تاکید دارد که دولت مکلف است سهم نیروگاه‌های تجدید پذیر و پاک را با اولویت سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی (داخلی و خارجی) با حداکثر استفاده از ظرفیت داخلی تا پایان اجرای قانون برنامه (سال ۱۴۰۰ ) به‌ حداقل پنج درصد ظرفیت برق کل کشور برساند .

همچنین بر اساس تصویب‌نامه هیات وزیران در سال ۹۵ و با استناد به اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقررشده وزارتخانه‌ها، موسسه‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، بانک‌ها و شهرداری‌ها، بر اساس فهرستی که وزارت نیرو تعیین و منتشر کرده،  در دو سال دست‌کم ۲۰ درصد از برق مصرفی ساختمان‌های خود را از انرژی‌های تجدید پذیر تعیین کنند .

باوجوداین الزام قانونی آن‌گونه که بایدوشاید استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر جدی گرفته نشد .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :