1400/09/04 08:00

مائو با مردنش یک میلیارد نفر را از زیرخط فقر بالا کشید

مائو با مردنش یک میلیارد نفر را از زیرخط فقر بالا کشید

این روزها در مرحله انتخاب کتاب برای ترجمه هستم و طبق معمول دنبال کتاب‌هایی می‌گردم که ترجمه آن‌ها بتواند کمکی باشد به علاج دردهای مملکت خودمان.

کتاب "موج عظیم " استیون رادلت به‌راستی شگفت‌زده‌ام کرد. این داستان توسعه چقدر شیرین است و باید هم  که شیرین باشد، حکایت خروج یک میلیارد انسان کره خاکی از زیرخط فقر و رسیدنشان به آموزش و بهداشت و مسکن و دموکراسی طی بیست سال گذشته، و افسوس می‌خورم برای مملکت خودم که بنا به آمار رسمی‌اش حداقل یک‌سوم جمعیتش طی همین  سه سال گذشته به زیرخط فقر سقوط کرده‌اند.

رادلت می‌گوید که دوران دیکتاتورهای مصلحی مثل "لی کوان یو" (نخست‌وزیر سابق سنگاپور) گذشته و حالا فقط حرکت به‌سوی دموکراسی است که می‌تواند توسعه و رفاه به همراه بیاورد. رادلت، شصت کشور درحال‌توسعه را برای ما مثال می‌زند که این راه را رفته‌اند و به نتیجه رسیده‌اند: هند، کره جنوبی، بوتسوانا، برزیل،کاستاریکا،اندونزی،شیلی،فیلیپین،بلغارستان،مولداوی،غنا،لیبریا،سنگال و غیره.

رادلت از عقب‌گردها و استثناهای هم‌سخن می‌گوید، اما یادآور می‌شود که در دهه هشتاد میلادی حدود هشتاد کشور دیکتاتوری درحال‌توسعه داشتیم اما امروز تعداد این کشورها به بیست کشور رسیده و بقیه از بند فقر و استبداد نجات‌یافته‌اند.

برگردم به این جمله معروف رادلت درباره مائو رهبر چین کمونیست:" مائو با یک حرکت ساده در هزار و نهصد و هفتادوشش، باعث شد که هفتصد میلیون چینی از زیرخط فقر بالا بیایند:" او مرد"

بله جمله تامل برانگیزی است.دیکتاتور قلدر چین تا موقعی که زنده بود اجازه اصلاحات اقتصادی نداد و باسیاست‌های انقلابی غلطش صدها میلیون چینی را در قعر فقر و مسکنت نگه‌ داشت.اما به‌محض مردنش، چین توانست سیاست خارجی خود را اصلاح کند، از شدت نا آزادی‌های عمومی(به قول آمارتیا سن،اقتصاددان هندی برنده نوبل)بکاهد و رفرم های موفق اقتصادی‌اش را جامه عمل بپوشاند.حتی چین دیکتاتوری هم فقط زمانی توانست توسعه پیدا کند که نظام سیاسی‌اش به سمت آزادسازی، گشودگی و فاصله‌گیری از جزمیات ایدئولوژیک حرکت کرد.

استیون رادلت به ما بشارت می‌دهد که دموکراسی به‌رغم همه کمبودها و نقایص اش، امروزه تبدیل به هنجار شده و بدون وجود آن هیچ توسعه اقتصادی و اجتماعی ممکن نیست.

سردبیر داود غیاثوند:کارشناس ارشد اقتصادی


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

نویسنده : طهرانی تاریخ : 1400/09/08 18:39

سلام
خیلی از خواندن مطلبتون لذت بردم این کتاب را از کجا می شود تهیه کرد و آیا ترجمه شده است؟

طهرانی
پاسخ
برچسب ها :