1400/08/29 10:10

توسعه صنعت ارزآور و اشتغالزای میگو در گلستان، نیازمند سرمایه‌گذاری

توسعه صنعت ارزآور و اشتغالزای میگو در گلستان، نیازمند سرمایه‌گذاری
توسعه صنعت میگو در شهرستان گمیشان استان گلستان طبق سند آمایش امکان گسترش تا ۴۰ هزار هکتار مزرعه با تولید ۷۵ هزار تن میگو را دارد، دستیابی به این مهم نیازمند برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری است که تحقق این راهبرد اقتصادی در دولت سیزدهم مورد انتظار است.

به گزارش پایگاه خبری مودگان وبه نقل از کاج پرس-توسعه و تکمیل سایت میگو گمیشان به‌عنوان بزرگ‌ترین سایت پرورش میگو شمال کشور و طرح مهم بخش کشاورزی گلستان به تاکید کارشناسان زمینه اشتغال ۳۰ هزار نفر را در این استان فراهم می‌کند.

پرورش میگو در خطه گلستان از دهه ۷۰ آغاز شد و اجرای طرح بزرگ پرورش میگو در گمیشان پس از مطالعه و ایجاد بخشی از زیرساخت‌ها ازجمله اجرای انتقال آب خزر از سواحل این شهرستان به محل پرورش و زهکشی اراضی، از سال ۹۰ در سطح ۷۰ هکتار از اراضی شوره‌زار منطقه مرزی و محروم عملیاتی و در همین سال ۱۴۰ تن محصول از مزارع زیرپوشش برداشت شد که ۱۰۲ تن آن به کشورهای اروپایی و عربی صادر شد.

ثمربخش بودن پرورش میگو در گمیشان برای نخستین سال، ترغیب دستگاه‌های مرتبط استانی را برای جذب سرمایه‌گذاری در این حوزه کشاورزی طبق سند آمایش دوچندان کرد و به‌مرور طی یک دهه اخیر با جذب اعتبارات دولتی برای ایجاد زیرساخت‌ها در حوزه‌های مختلف ازجمله خط انتقال آب از دریا، مزارع، صنایع فرآوری و بسته‌بندی در شهرک‌ها ازجمله گمیشان، اکنون ظرفیت پوشش اجرای این طرح در مرحله اول برای آماده‌سازی و سرمایه‌گذاران در فضایی به مساحت چهار هزار هکتار فراهم است.

تسریع در تکمیل شهرک میگو گمیشان

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به این‌که پرورش میگو در گمیشان یک فرصت استثنایی برای استفاده از ظرفیت حوزه آبزیان در منطقه برای توسعه کشاورزی است، گفت: تسریع در ایجاد شهرک میگو گمیشان که تفاهم‌نامه اجرایی شدن آن توسط معاون رییس جمهوری، رییس سازمان برنامه‌وبودجه، جهاد کشاورزی و قرارگاه خاتم‌الانبیا بسته شد، بسیار ضروری است.

آمنه جمشیدی رودباری در گفت‌وگویی افزود: شهرک پرورش میگو در گمیشان با وسعت سطح ۶ هزار هکتار که زمین آن واگذارشده و اکنون تامین اعتبار برای عملیاتی شدن آن ضروری است و مهمتر این‌که برای اجرایی شدن مرحله نخست این شهرک، ۱۰ هزار میلیارد ریال پیش‌بینی‌شده بود.

گمیشان مستعد پرورش میگو

مدیرکل دامپزشکی گلستان معتقد است: اراضی شوره زار در شهرستان گمیشان به‌ویژه در نزدیکی سواحل دریای خزر ، مستعد سرمایه‌گذاری در پرورش آبزیان به‌ویژه میگو به شمار می‌رود. غلامرضا محرابی افزود: هم‌اکنون در این شهرستان با اقدامات به‌موقع و نظارت شبانه‌روزی گروه‌های دامپزشکی و رعایت نکات بهداشتی ، محصول باکیفیت و بازارپسند صادرات تولید می‌شود.

مزارع پرورش میگو در کشور ازجمله استان گلستان در سال ۹۸ درگیر بیماری لکه سفید شد و پرورش‌دهندگان متحمل خسارت شدند.

مدیرکل دامپزشکی گلستان با اشاره به دستاورد خوب نظارت بر مزارع و کنترل بیماری لکه سفید، اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود سال آینده شمار متقاضیان برای سرمایه‌گذاری در سایت پرورش میگو در گمیشان افزایش یابد.

لزوم سرمایه‌گذاری

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی گلستان گفت: سایت پرورش میگو در گمیشان عاری از بیماری لکه سفید بوده و متقاضیان می‌توانند بدون دغدغه برای سرمایه‌گذاری در پرورش این محصول، اقدام کنند.

شاپور فکوری بیان کرد: این اداره کل ۲ پزشک و دامپزشک تمام‌وقت به‌جز اداره دامپزشکی گمیشان را برای نظارت بر پرورش میگو در اختیار دارد و در صورت استقبال برای پرورش از سوی سرمایه‌گذاران، آمار کارشناسان ناظر هم افزایش داده می‌شود.

به گفته وی به ازای هر ۳۰ مزرعه پرورش میگو یک پزشک دامپزشک اختصاص داده می‌شود تا فعالیت مزرعه از ابتدا تا پایان برداشت محصول تحت نظارت قرار گیرد. فکوری در خصوص وضعیت آزمایشگاه افزود: اکنون حدود چهار آزمایشگاه همکار در منطقه وجود دارد و از ظرفیت آن در صورت نیاز استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: امسال مجوز پرورش برای سرمایه‌گذاران به تعداد ۸۰ مزرعه با پوشش هزار و ۲۳۶ هکتار از مزارع مجتمع پرورش میگوی گمیشان به این‌گونه آبزی داده شد که در این مزارع با میانگین تراکم ۱۱۱ هزار و ۲۳۸ قطعه در هکتار ذخیره‌سازی و درنهایت بعد از ۱۲۰ روز پرورش، یک هزار و ۵۶۵ تن محصول تولید شد.

فعالیت هشت مرکز فرآوری میگو

رییس گروه فرآوری و بهبود کیفیت شیلات گلستان گفت: اکنون از هشت مرکز فرآوری میگو با ظرفیت اسمی ۶ هزار و ۵۰۰ تن در هر دوره مشغول فعالیت در استان وجود دارد که با توجه به تولید یکهزار و ۵۶۵ تن محصول، چهار مرکز آن در بخش عملیات فرآوری میگوی تولید مشغول به فعالیت است. آرش جیران بیان داشت: بازاریابی محصولات شیلات استان با تولیدکنندگان و بخش خصوصی بوده ولی در خصوص بازاریابی یا بازار رسانی محصول، شیلات استان زمینه لازم به‌منظور آسان‌سازی آن را با برگزاری نشست‌ها و مکاتبه لازم با دستگاه‌های مرتبط فراهم می‌کند.

وی در خصوص صادرات میگوی تولیدشده در استان خاطرنشان کرد: صادرات میگو از گلستان از مسیر ریلی به کشورهای حوزه اوراسیا و کشور چین، شیلات استان با تشکیل نشست‌ها و هماهنگی لازم با معاونت هماهنگی امور اقتصادی، راه‌آهن گرگان، اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی گرگان، راه و شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی، پیگیر موضوع بوده و زمینه آن را فراهم می‌کند. به گزارش اداره کل دامپزشکی تا قبل از شیوع ویروس کرونا، کشورهای چین، ویتنام، امارات، هنگ‌کنگ، عمان و اسپانیا، عمده مقصد صادرات میگوی گلستان بودند.

موانع توسعه زیرساخت‌ها

رییس اداره فنی و عمرانی اداره کل شیلات گلستان گفت: پسروی آب دریای خزر و لزوم احداث هرچه سریعتر موج‌شکن و سازه آبگیری در عمق دریا به‌منظور تامین آب پایدار مجتمع پرورش میگو گمیشان بسیار ضروری است.

علی نصرتی تخصیص نیافتن به‌موقع و به مقدار موردنیاز اعتبارات عمرانی و تسهیلاتی، توسعه نیافتن زیرساخت‌های خارج از مجتمع متناسب با توسعه مجتمع مثل راه اصلی، شبکه برق سراسری، گاز و آب آشامیدنی را از دیگر موانع شتاب گیری در توسعه زیرساخت‌های پرورش میگو در گمیشان عنوان کرد.

بر اساس آمار اداره کل شیلات گلستان میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت میگو گلستان از ۵۲ میلیارد ریال درسال ۹۲ ، در میانه اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ به افزون بر ۸۰۰ میلیارد ریال رسید و تعداد مزارع پرورش این آبزی از ۱۱ به ۸۰ مزرعه و سطح مفید مزارع نیز از ۱۶۶ هکتار به یک هزار و ۲۳۶ هکتار افزایش یافت.

 باوجود این ، پرورش میگو در اراضی شوره‌زار گمیشان دارای نقشه راه مطمئن و دسترسی آسان گلستان به کشورهای اوراسیا، فرصتی برای شتاب بخشیدن سرمایه‌گذاری توسط دولت و بخش خصوصی در ایجاد و توسعه زیرساخت‌های موردنیاز پرورش و چرخه تولید و صنایع غذایی و تبدیلی آن و رونق صادرات غیرنفتی کشور که مورد تاکید اقتصاد مقاومتی است، که باید از این ظرفیت استان در رونق تولید بیشتر استفاده شود.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :