اقتصاد
1400/04/09 12:12

جزئیات ۶ میلیون تن کالای اساسی موجود در بنادر مهم کشور

جزئیات ۶ میلیون تن کالای اساسی موجود در بنادر مهم کشور
باوجود بیش از ۶ میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور، واردات نهاده‌های دامی و... حدود ۱۰ درصد نسبت به خرداد سال گذشته کاهش داشته است .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-از ابتدای سال جاری تا پایان هفته اول تیرماه بیش از 6.1 میلیون تن انواع کالای اساسی به ارزش 3.1 میلیارد دلار ترخیص شد. این در حالی است که واردات کالای اساسی در مدت مشابه سال قبل بیش از 6.8 میلیون تن و به ارزش 2.9 میلیارد دلار بوده است. این آمارهای مقایسه‌ای نشان می‌دهد ازنظر وزنی واردات کالاهای اساسی حدود 10 درصد افت کرده است اما ارزش واردات تقریباً 27 تا 30 درصد افزایش‌یافته است، این موضوع نشان می‌دهد با افزایش شدید قیمت جهانی کالاهای اساسی مانند ذرت، ارزبری این کالاها افزایش‌یافته است اما به لحاظ وزنی که شاخص مهم‌تری محسوب می‌شود واردات افت داشته است و آثار این موضوع در بازارهای داخلی تا حدودی مشهود شده است .
حدود 4.564 میلیون تن کالای اساسی از قبیل گندم، ذرت، جو، روغن خام و دانه‌های روغنی در بنادر و گمرکات مختلف وجود دارد، بر این اساس تنها 3.3 میلیون تن کالا در بندر امام خمینی(ره) موجود است، همچنین 17 کشتی حامل 403 هزار تن کالای اساسی شامل ذرت، گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی به‌علاوه شکر در حال تخلیه می‌باشند .
جدول زیر نشان می‌دهد، 25 فروند کشتی شامل 1.158 میلیون تن در لنگرگاه‌ها در حال انتظار هستند که غالباً ازلحاظ اسناد مالکیت هنوز مشکل‌دارند .

حدود 3.3 میلیون تن کالای اساسی در بندر امام خمینی(ره) متعلق به 38 شرکت اصلی است که مشکل خود را در خصوص عدم ترخیص کالا، عدم تأمین ارز ترجیحی عنوان می‌کنند، هرچند با مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار امکان ترخیص 90 درصد کالای اساسی فراهم‌شده است و از این مسیر نیز امکان ترخیص کالاهای رسوبی وجود دارد، همچنین در خصوص این کالاها ثبت سفارش‌ها احصا شده است و این موارد در اختیار وزارت صمت و بانک مرکزی قرارگرفته است تا بررسی شود و اگر شرکتی علی‌رغم تأمین ارز کالای خود را ترخیص نمی‌کند مشخص شود .
در همین خصوص معاون گمرک ایران اعلام کرده است، با احتساب کالاهای مجود در گمرکات مرکزی کشور ازجمله گمرک تهران و..همچنین انبارهای تحت کلید گمرک ایران، مجموعا بیش از 7 میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور ذخیره‌شده است.کالاهای اساسی 25 گروه هستند که ارز نیمایی دریافت می‌کنند که شامل گندم، جو، ذرت، نهادهای دامی، سویا، روغن و دانه‌های روغنی هستند. به گزارش کاج پرس به نقل از تسنیم، این در حالی است که محمدصادق مفتح، قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفته است: یکی از اولویت‌های وزارت صمت، رسوب نکردن کالا در گمرکات است .


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :