اقتصاد
1399/07/20 15:10

افزایش ۵۰ تا ۷۰ درصدی قیمت برخی از اقلام آجیل و خشکبار

افزایش ۵۰ تا ۷۰ درصدی قیمت برخی از اقلام آجیل و خشکبار
رییس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران با اشاره به اینکه قیمت برخی از اقلام آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته با افزایش ۵۰ تا ۷۰ درصدی مواجه شده است، گفت: اگرچه امسال تولیدات خوبی داشتیم اما برخی از تولیدکنندگان محصولات خود را به دلیل تغییرات قیمت عرضه نمی‌کنند .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-مصطفی احمدی بابیان اینکه تقاضای آجیل و خشکبار بسیار کم شده و صنف ما نیز مانند باقی اصناف دچار رکود تورمی شده است، اظهار کرد: امسال تولیدات آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد بیشتر بوده ولی برخی از تولیدکنندگان یا محصولات خود را نمی‌فروشند یا قیمت‌هایی را تعیین می‌کنند که بازار را به هم می‌ریزد و همین امر منجر به افزایش قیمت آجیل در ماه‌های اخیر شده است .

وی ادامه داد: برخی از اقلام آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته ۵۰ تا ۷۰ درصد افزایش قیمت داشته است. پسته، تخمه‌ژاپنی، تخمه آفتابگردان، کشمش، انجیر جزو اقلامی هستند که با افزایش قیمت همراه شده‌اند .

ریس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران اضافه کرد: آن دسته از اجناسی که ورود یا خروج آن‌ها با ارز بوده ۵۰ تا ۷۰ درصد گران شده و این افزایش قیمت، باقی اجناس را تحت تاثیر خود قرار داده است. برای مثال تولید گردو امسال حدود ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته بود ولی وقتی باقی اجناس گران می‌شود این اقلام هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند و تولیدکنندگان محصولاتشان را نمی‌فروشند و چون عرضه کم می‌شود قیمت‌ها نیز افزایش می‌یابد .

به گفته وی چندین سال است که تهران تعیین‌کننده قیمت آجیل و خشکبار نیست و از مبدا توسط تولیدکنندگان اعداد و ارقام تعیین می‌شود .

احمدی با اشاره به اینکه دو سال قبل نه به خرید آجیل راه افتاد و به صنف ما آسیب زیادی واردشده و به نظر می‌رسد امسال نه به فروش آجیل راه افتاده، اظهار کرد: فروشندگان به دلیل تغییرات قیمت محصولات خود را نگه‌داشته‌اند. اما آجیل و خشکبار جزو تنقلات است و در زمان‌های خاصی خریداری می‌شود که اگر از زمان آن بگذرد تقاضای خرید بسیار کاهش می‌یابد و ممکن است این اقلام بر روی دست تولیدکنندگان باقی بماند

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :