اقتصاد
1399/07/20 14:01

رتبه نخست ایران در بخش هوافضا در میان کشورهای اسلامی

رتبه نخست ایران در بخش هوافضا در میان کشورهای اسلامی
رییس پژوهشگاه هوافضا گفت: ایران در حوزه هوافضا در میان کشورهای اسلامی رتبه اول را داشته و در دنیا در جایگاه ۱۳ قرار دارد .

«فتح‌الله امی» روز یکشنبه درگفتگو با خبرنگار پایگاه خبری مودگان، نام‌گذاری این هفته با عنوان «هفته جهانی فضا» را از افتخارات جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: پیشنهادانی در حوزه نام‌گذاری روز فضا از سوی آمریکا، روسیه و ایران در سازمان ملل ارائه شد که در نهایت با پیشنهاد ایران مبنی بر نام‌گذاری هفته جهانی فضا موافقت شد .
رئیس پژوهشگاه هوافضا با اشاره به این‌که امروزه زباله‌های فضایی برای اکثر کشورها دردسرساز شده است، گفت: اکنون ۱۷۰ میلیون قطعه زباله در فضا رهاشده که ۲۰ هزار قطعه آن‌ بزرگ‌تر از توپ تنیس و ۵۰۰ هزار قطعه بزرگ‌تر از توپ پینگ پنگ است .
این زباله‌ها با سرعت ۸.۷ کیلومتر بر ساعت در مدار زمین می‌چرخند که حتما باید برای آن‌ها کاری انجام داد. ما باید به دنبال سوخت‌های دوستدار طبیعت مانند «بیو» و «بایو» باشیم وگرنه طبق پیش‌بینی‌ها تا سال دو هزار و ۶۰۰ میلادی زمین به گلوله آتش تبدیل خواهد شد .

وی اضافه کرد: زباله‌های فضایی به معضل بزرگی برای زمین تبدیل‌شده‌اند و اگر به فکر راه‌حلی برای آن نباشیم، بر اساس پیش‌بینی‌ها تا چند صدسال دیگر زمین به گلوله آتش تبدیل خواهد شد .
رئیس پژوهشگاه هوافضا با تأکید بر این‌که این پژوهشگاه جزو پنج پژوهشگاه برتر ملی و ۲۰ پژوهشگاه برتر جهانی قرارگرفته است، گفت: ایران در حوزه هوافضا در میان کشورهای اسلامی رتبه اول را داشته و در دنیا در جایگاه ۱۳ قرار دارد .

رئیس پژوهشگاه هوافضا با تأکید بر اینکه در ۲۰ سال آینده بدون فناوری‌های فضایی نمی‌توانیم زندگی کنیم، خاطرنشان کرد: به‌عنوان‌مثال عملکرد موبایل‌ها مدیون ماهواره‌هایی است که پرتاب می‌شود .
امی با اشاره به ساخت ماهواره دوستی و همین‌طور «شریف ست» که متخصصان دانشگاه شریف آن را طراحی و ساخته‌اند، خاطرنشان کرد: ما اکنون توانستیم سایت توانمند پرتاب فضانوردان فضایی را بسازیم و در پرتاب این ماهواره‌ها از آن استفاده کنیم .


امی با اشاره به اینکه پرتاب ماهواره پیام نتیجه یک کارتیمی حدود ۱۰۰ نفره از هیات علمی دانشگاه و متخصصان حوزه فضایی و ۱۲سال فعالیت در دانشگاه امیرکبیر بوده است، گفت: پرتاب این ماهواره یک تست ارزشمند برای ماهواره‌بر و فضاپیمای ما بود؛ ماهواره‌بر سیمرغ که پیام را با خود به فضا برد، فناوری عظیمی در طراحی آن به کار گرفته‌شده بود .
رئیس پژوهشگاه هوافضا ادامه داد: ماهواره «آت ست» که توسط دانشگاه امیرکبیر طراحی و ساخته شد و آن را به اسم پیام نام‌گذاری کردند، توسط ماهواره‌بر سیمرغ پرتاب شد، این پرتاب دستاورد بزرگی در حوزه فضایی برای ما است .

وی با اشاره به موفقیت شرکت فضایی اسپیس ایکس در حوزه فعالیت‌های فضایی، افزود: ما نیز باید زمینه‌ را برای ورود شرکت‌های خصوصی که دارای توانمندی هستند ایجاد کنیم .  
رئیس پژوهشگاه هوافضا با تاکید بر اینکه اکنون ما از نظر وضعیت توسعه مرزهای دانش وضعیت بسیار خوبی داریم و قطب منطقه هستیم، ادامه داد: ما ناچاریم روی تکنولوژی آیتی و آی‌سی‌تی سرمایه‌گذاری هستیم؛ زیرا دنیا به‌سرعت در این حوزه روبه‌جلو است و پیش‌بینی می‌شود در آینده حداقل از بین ۱۵۰ کشور، ۷۰ کشور دارای ماهواره در فضا باشند .
وی تصریح کرد: کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی و هیدروکربنی و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای مراقبت از زمین به‌عنوان مادر انسان ازجمله وظایف مهم ما است .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :