اخبار
1400/12/21 14:50

رشد ۴۱ درصدی صادرات ایران به کشورهای عضو شانگهای

رشد ۴۱ درصدی صادرات ایران به کشورهای عضو شانگهای
سخنگوی گمرک گفت: در ۱۱ ماهه امسال، ۴۸ میلیون و ۹۰۳ هزار تن کالا به ارزش ۳۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون دلار بین ایران و اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای تبادل شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۱ درصد در ارزش تجارت و ۴۱ درصد در صادرات رشد داشته است .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-سید روح اله لطیفی اظهار داشت: موافقت اعضای شانگهای با سازوکار عضویت دائم ایران در این سازمان، می‌تواند باعث افزایش چشم‌گیر تجارت ایران با اعضای این سازمان و شرکای آن‌ها در جهان شود، به‌ویژه اینکه سه قدرت بزرگ اقتصادی دنیا در این سازمان عضو هستند که سهم قابل‌توجهی از اقتصاد جهانی را در اختیاردارند .

وی افزود: در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰، تجارت‌ ایران با ۱۱ عضو شانگهای ۴۸ میلیون و ۹۰۳ هزار و ۱۲۳ تن، به ارزش ۳۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون و ۲۳۳ هزار و ۲۷۳ دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۳۱ درصدی داشته است .

لطیفی در خصوص میزان صادرات کشور به اعضای شانگهای تصریح کرد: ۴۰ میلیون و ۶۴۲ هزار و ۲۷۲ تن کالای ایرانی به ارزش ۱۸ میلیارد و ۲۹۵ میلیون و ۶۳۷ هزار و ۳۰۴ دلار در ۱۱ ماه سال ۱۴۰۰ به اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱ درصد افزایش داشته است .

وی افزود: چین با خرید ۱۲ میلیارد و ۶۳۴ میلیون دلار، افغانستان با یک میلیارد و ۶۵۵ میلیون دلار، هند با یک میلیارد و ۶۳۴ میلیون دلار، پاکستان با یک میلیارد و ۱۲۹ میلیون دلار، روسیه با ۴۳۹ میلیون دلار، پنج مقصد نخست کالاهای ایرانی در بین اعضای شانگهای بودند .

لطیفی گفت: ازبکستان با خرید ۳۶۸ میلیون دلار، قزاقستان با ۱۶۵ میلیون دلار، تاجیکستان با ۷۹ میلیون دلار، قرقیزستان با ۷۴ میلیون دلار، بلاروس با ۱۶ میلیون دلار و مغولستان با ۴۸۳ هزار دلار به ترتیب در رتبه‌های بعدی خرید کالاهای ایرانی در بین اعضای شانگهای قرار دارند .

سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات از کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای تاکید کرد: چین با فروش ۱۱ میلیارد و ۱۰۵ میلیون دلار، روسیه با یک میلیارد و ۴۵۱ میلیون دلار، هند با یک میلیارد و ۳۷۹ میلیون دلار، پاکستان با ۲۵۲ میلیون دلار و ازبکستان با ۱۱۰ میلیون دلار، پنج مبدا نخست فروش کالاهای موردنیاز کشور در بین اعضای شانگهای بودند .

وی افزود: قزاقستان با فروش ۵۶ میلیون دلار، تاجیکستان با ۳۱ میلیون دلار، افغانستان با ۱۸ میلیون دلار، بلاروس با ۱۰ میلیون دلار، قرقیزستان با سه میلیون دلار و مغولستان با دو میلیون دلار، در رتبه‌های بعدی فروش کالا به ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای قرار دارد .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :