اخبار
1400/02/11 10:12

مشارکت بخش خصوصی ایران در تامین تجهیزات جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر

مشارکت بخش خصوصی ایران در تامین تجهیزات جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر گفت: بخشی از وسایل ساختمانی و تجهیزات موردنیاز این کشور برای برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ توسط ایران تامین می‌شود .

«عدنان موسی‌پور» امروز (شنبه) در گفت‌وگو با خبرنگارپایگاه خبری مودگان ،در بابیان اینکه روابط سیاسی مناسبی میان ایران و قطر وجود دارد، اظهار داشت: در تجارت با این کشور به اهداف موردنظر دست نیافته‌ایم درصورتی‌که می‌توانیم روابط تجاری گسترده‌تری با یکدیگر داشته باشیم .

وی با اشاره به برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از تجهیزات موردنیاز و وسایل ساختمانی برای آماده‌سازی این کشور برای برگزاری این رویداد جهانی توسط بخش خصوصی ایران تامین می‌شود .

موسی‌پور بابیان اینکه برای پذیرش گردشگر نیز امکانات موردنیاز قطر برای جام جهانی تا حد زیادی از سوی ایران تامین شده است، خاطرنشان کرد : میزان تجارت دو کشور پیش‌ازاین بسیار اندک بود اما با توجه به شرایط فعلی این رقم به حدود ۳۵۰ میلیون دلار رسید .

وی تاکید کرد: برای افزایش تجارت بین ایران و قطر مطابق پیش‌بینی‌ها تا یک میلیارد دلار، نیاز به تعریف مگاپروژه هایی در سطح سران دو کشور است .

به گفته رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر، درصورتی‌که در سطح کلان، توافقاتی صورت نگیرد و قطر در اولویت مبادلات تجاری قرار نداشته باشد، شاهد تغییر در روابط اقتصادی دو کشور نخواهیم بود .

موسی‌پور در خصوص برخی شایعه‌ها مبنی بر برگزاری بخشی از جام جهانی ۲۰۲۲ در جزیره کیش نیز گفت: طرح این موضوع اغراق‌آمیز است و صحت ندارد .

 بر اساس اعلام گمرک در ۱۲ ماه سال ۹۹ حجم تجارت خارجی ایران با همسایگان ۸۲ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۳۸۹ تن انواع کالا به ارزش ۳۶ میلیارد و ۵۰۲ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۸۶۹ دلار بوده است که از این میزان سهم صادرات محصولات ایران به کشورهای همسایه ۶۷ میلیون و ۸۴۱ هزارو ۲۱۳ تن برابر با ۲۰ میلیارد و ۳۵۷ میلیون و ۴۵۵ هزارو ۲۱۳ دلار بود که ۶۰ درصد وزن و ۵۸ درصد ارزش کل صادرات غیرنفتی ایران به جهان را شامل می‌شود .

در ۱۲ ماهه سال گذشته درمجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و واردشده است که سهم صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش صادرات ۳۴ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است .

بیست و دومین جام جهانی فوتبال در اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی در قطر برگزار خواهد شد .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :