1398/06/17 12:30

دشت‌های ممنوعه در اولویت دریافت اعتبارات آبخیزداری

دشت‌های ممنوعه در اولویت دریافت اعتبارات آبخیزداری
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: یکی از شاخص‌های توزیع اعتبارات آبخیزداری در سال 97 و 98، دشت‌های ممنوعه و مناطق درگیر با خشک‌سالی است. به‌این‌ترتیب که در این مناطق، منابع مالی بیشتری برای انجام اقدامات آبخیزداری اختصاص‌یافته است .

به گزارش پایگاه خبری مودگان-هوشنگ جزی بابیان اینکه در بحث پروژه‌های آبخیزداری، اقدامات متنوعی ازجمله اقدامات مکانیکی، بیومکانیکی و بیولوژیکی پیش‌بینی کرده‌ایم، اظهار کرد: هدف ما از اجرای پروژه‌های آبخیزداری به‌ویژه در استان‌های زاگرسی مثل لرستان و ایلام که در سال گذشته با وقوع سیل مواجه بودند، کمک به مدیریت سیلاب و کاهش خسارت است. بر این اساس، با احداث سازه‌های مکانیکی ازجمله گابیون و بند خاکی و نیز انجام پروژه‌های پخش سیلاب و آبخوان‌داری به مدیریت سیلاب کمک خواهیم کرد.

وی افزود: اقدامات حفاظت خاک از دیگر برنامه‌هایی است که برای تثبیت خاک در سطح مراتع و افزایش پوشش گیاهی در نظر گرفته‌شده است.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، خاطرنشان کرد: اقدامات بیومکانیکی آبخیزداری هم تلفیقی از اقدامات مکانیکی و بیولوژیکی مثل احداث بانکت‌ها و تراس‌ها است که به توسعه مباحث بیولوژیک کمک می‌کند.

جزی، اقدامات مدیریتی را از دیگر مباحث مربوط به اجرای پروژه‌های آبخیزداری عنوان و تصریح کرد: این اقدامات حوزه‌هایی چون حفاظت و قرق را در برمی‌گیرد و باعث کمک به حفظ وضع موجود می‌شود.

وی با اشاره به نقش آبخیزداری در حفظ و نگهداشت سفره‌های آب زیرزمینی، گفت: هر هکتار اجرای عملیات آبخیزداری در مناطق کوهستانی، امکان نفوذ سالانه حدود ۵۳۰ مترمکعب آب را به سفره‌های زیرزمینی فراهم می‌کند. در مناطق دشتی نیز می‌توانیم در طول یک سال، زمینه نفوذ تا ۱۰۰۰ مترمکعب آب را در هر هکتار فراهم کنیم.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ادامه داد: یکی از شاخص‌های توزیع اعتبارات آبخیزداری در سال ۹۷ و ۹۸، دشت‌های ممنوعه و مناطق درگیر با خشک‌سالی است. به‌این‌ترتیب که در این مناطق، منابع مالی بیشتری برای انجام اقدامات آبخیزداری اختصاص‌یافته است.

جزی بابیان اینکه برداشت بیش‌ازحد از سفره‌های آب زیرزمینی، منجر به تشدید فرونشست زمین در دشت‌ها شده است، خاطرنشان کرد: اجرای عملیات آبخیزداری باعث می‌شود چشمه‌ها و قنوات پرآب‌تر شوند و وضعیت آب چاه‌ها بهبود یابد. وقتی این اتفاق افتاد، فشار کمتری به سفره‌های زیرزمینی وارد می‌شود  و این امر روند فرونشست دشت‌ها را کندتر می‌کند.

 

 خبرنگار:محمد علی بیگی

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :