1401/06/29 09:08

۳۲۴ هزار میلیارد تومان درآمدزایی با اجرای طرح بهبود پوشش گیاهی و تولید علوفه در مراتع کشور

۳۲۴ هزار میلیارد تومان درآمدزایی با اجرای طرح بهبود پوشش گیاهی و تولید علوفه در مراتع کشور

پیش‌بینی می‌شود با اجرای طرح بهبود پوشش گیاهی و تولید علوفه در مراتع، علاوه بر کاهش فشار بر عرصه‌های مرتعی به منظور تامین علوفه خوراک دام، حدود ۳۲۴ هزار میلیارد تومان برای کشور درآمدزایی ایجاد شود .

به گزارش پایگاه خبری مودگان ، مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: درآمدزایی ۳۲۴ هزار میلیارد تومانی در واقع ارزش بازاری اجرای این طرح ۵ ساله از طریق تولید علوفه، ذخیره آب، حفظ خاک و جلوگیری از فرسایش خاک است و ارزش غیربازاری آن از جمله تولید اکسیژن، ترسیب کربن و جذب گرد و غبار بسیار بیشتر است .

ترحم بهزاد افزود: طرح بهبود پوشش گیاهی و تولید علوفه در مراتع از سوی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور پیرو دستور رییس‌جمهوری و وزیر جهادکشاورزی تدوین و پس از اصلاحات و نهایی شدن، به زودی تقدیم هیات دولت می‌شود .

وی کشت علوفه در ۵۰۰ هزار هکتار از دیمزارهای کم‌بازده بخش کشاورزی را از اهداف کمی این طرح در راستای کاهش فشار به مراتع و افزایش تولید علوفه عنوان و اظهار کرد: براساس طرح بهبود پوشش گیاهی و تولید علوفه در مراتع، سالانه ۱۰۰ هزار هکتار از دیمزارهای کم‌بازده و تخریب شده در بخش کشاورزی تبدیل به کشت علوفه می‌شود .

بهزاد پیش‌بینی کرد: با اجرای طرح بهبود پوشش گیاهی و تولید علوفه در مراتع کشور پس از پنج سال، حدود ۷.۵ میلیون تن علوفه تولید، ۱۴۳۷ میلیون متر مکعب آب ذخیره و از فرسایش حدود ۲۶۳ میلیون تن خاک جلوگیری شود .

وی در همین حال تصریح کرد: با توجه به کشت حدود ۲۰ کیلوگرم بذر یونجه در هر هکتار، برای کشت علوفه در سطح ۵۰۰ هزار هکتار به تقریبا ۱۰ هزار تن بذر یونجه نیاز است .

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: بیش از ۷۰ گونه مرتعی متناسب با طرح‌های مرتعداری، شرایط اقلیمی و اکوسیستم مراتع کشت می‌شود .

وی ادامه داد: در اجرای این طرح، بهره‌برداران مرتع و مجریان طرح مرتعداری مشارکت می‌کنند .

بهزاد عملیات بیولوژیک، عملیات بیومکانیک، ساماندهی و مدیریت چرای دام و حفاظت و مراتع را از الزامات و دیگر اهداف کمی این طرح بیان کرد و اذعان داشت: در قالب این طرح ظرف پنج سال در سطح یک میلیون هکتار عملیات بیولوژیک مانند بذرکاری، کپه‌کاری، بوته‌کاری و نهالکاری، همچنین یک میلیون و ۲۵۰ هزار هکتار عملیات بیومکانیک و در سطح دو میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار پروژه حفاظت و قرق در مراتع انجام می‌شود .

وی با بیان این که بر اساس این طرح، سالانه ساماندهی و مدیریت چرای دام در مراتع در سطح ۵۰ میلیون هکتار هدفگذاری شده است، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم ساماندهی و مدیریت چرای دام در مراتع ظرف پنج سال به افزایش تولید ۳.۱ میلیون تن علوفه بیانجامد .

بهزاد گفت: با برآورد صورت گرفته، انتظار می‌رود اجرای عملیات بیولوژیک در قالب این طرح نیز به تولید یک میلیون تن علوفه و عملیات بیومکانیک به ۳۵ صدم میلیون تن تولید علوفه منجر شود .

وی اعتبار مورد نیاز اجرای طرح بهبود پوشش گیاهی و تولید علوفه در مراتع را بالغ بر ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برآورد و تاکید کرد: هر مقدار سرمایهگذاری برای احیا و توسعه مراتع انجام شود، نتایج آن به بخش کشاورزی و سلامت مردم باز می‌گردد .

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور یادآور شد: حفاظت از مراتع دارای ۲۵ درصد ارزش بازاری و ۷۵ درصد ارزش زیست محیطی و غیربازاری است.

خبرنار: داود غیاثوندنظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :