1400/09/03 15:00

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان: زمینه صادرات بیش از 700 هزارتن سیب درختی در سردخانه های آذربایجان غربی فراهم شود

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان: زمینه صادرات بیش از 700 هزارتن سیب درختی در سردخانه های آذربایجان غربی فراهم شود

به گزارش پایگاه خبری مودگان-رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بر ضرورت تسریع در فراهم کردن زمینه صادرات بیش از 700 هزار تن سیب‌درختی ذخیره‌سازی شده در سردخانه‌های استان تاکید کرد .

اکبر کرامتی  در جلسه شورای راهبردی بخش کشاورزی استان با موضوع بررسی رفع موانع صادرات محصولات کشاورزی به‌خصوص سیب‌درختی که با حضور جلال محمود زاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس که در سالن همایش مرکز آموزش شهید باکری سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر نزدیک به 730 هزار تن سیب‌درختی در سردخانه‌های استان منتظر رفع موانع صادراتی هستند که باید زمینه صادرات آن‌ها تسریع یابد.

وی ادامه داد: باید دیپلماسی اقتصادی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به‌خصوص سیب در کشور و استان تقویت شود و رایزانان بازرگانی تلاش خود را در این زمینه افزایش دهند.

کرامتی با اشاره به مشکلات حمل‌ونقل، نبود کامیون‌های یخچالدار، قوانین دست و پاگیر گمرکی و نیز قوانین وضع‌شده پرپیچ‌وخم در زمینه صادرات سیب را از مهم‌ترین موانع صادراتی در این بخش عنوان کرد و افزود: سیب مزیت نسبی استان و عمده تولید بخش کشاورزی آذربایجان غربی به شمار می‌رود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی بابیان اینکه هم‌اکنون اشتغال غالب استان نزدیک 60 درصد هم به‌طور مستقیم و هم غیرمستقیم مرتبط با بخش کشاورزی است، اضافه کرد:  گردش مالی بخش کشاورزی استان در حدود 90 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که این امر نشان‌دهنده ضرورت توجه بیش‌ازپیش به این بخش است.

کرامتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 205 هزار خانوار طبق آمار رسمی، به‌صورت مستقیم از طریق کشاورزی در آذربایجان غربی امرارمعاش می‌کنند.

وی میزان تولیدات کشاورزی استان را 6.8 میلیون تن برشمرد و گفت: استان درزمینهٔ تولید سیب، چغندرقند، عسل و پرورش گاومیش رتبه اول، تولید آبزیان، حبوبات رتبه دوم و در زمینه تولید گوشت و محصولات لبنی در رتبه‌های 5 تا 6 کشوری قرار دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بر انسجام‌بخشی فعالیت‌های کشاورزی در استان تاکید کرد و گفت: تشکل‌های بخش کشاورزی به‌عنوان بازوی توانمند می‌توانند در این زمینه نقش‌آفرینی کنند.

کرامتی همچنین در ادامه از صادرات 150 هزار تنی سیب طی سال جاری به خارج از کشور تاکنون از آغاز فصل برداشت خبر داد که این روند ادامه دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست بابیان اینکه زمینه رفع موانع صادرات بخش کشاورزی به‌خصوص سیب در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، گفت: در این زمینه سفرای برخی کشورها ازجمله روسیه، عراق و کشورهای عربی به کمیسیون کشاورزی جهت رایزنی اقتصادی دعوت‌شده‌اند.

جلال محموزاده بابیان اینکه آذربایجان غربی 70 درصد سیب کشور را تأمین می‌کند که رقم قابل توجهی است، عنوان کرد: کمبود سیستم سورتینگ و بسته‌بندی، نبود ناوگان مناسب حمل محصولات کشاورزی، سیاست‌های نامناسب و عدم بهره‌مندی درست از ظرفیت‌های مرزی استان از موانع مهم صادرات محصولات کشاورزی مخصوصا سیب در استان است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه سهم ایران باوجود ظرفیت‌های بالا به‌خصوص در بخش کشاورزی در بازارهای جهانی کم است، گفت: در این زمینه باید دیپلماسی اقتصادی در کشور تقویت‌شده و مشکلات گمرکی و نیز موانع ترانزیتی برطرف شود.

محمود زاده با انتقاد از عدم پرداخت به‌موقع مشوق‌های صادراتی به‌خصوص در بخش کشاورزی عنوان کرد: در کشورهای همسایه به‌محض انجام صادرات مشوق‌های صادراتی به‌حساب صادرکنندگان واریز می‌شود اما در کشور ما زمان پرداخت مشوق‌های صادراتی خیلی زمانبر است .

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی همچنین با گلایه از پرداخت دیرهنگام بیمه محصولات کشاورزی اضافه کرد: برای رفع این مشکل به‌عنوان چتر حمایتی مطمئن به کشاورزان، تلاش داریم با ارائه طرح و راهکاری به مجلس و تصویب آن در بودجه 1400، تمهیداتی برای پرداخت به‌موقع مبلغ خسارات به بیمه‌کنندگان بخش کشاورزی اتخاذ کنیم.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :