1400/02/07 09:00

پیش‌بینی ۴۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی و نوسازی قنوات کشور در سال جاری

پیش‌بینی ۴۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی و نوسازی قنوات کشور در سال جاری
با اهتمام ویژه دولت و مجلس شورای اسلامی، ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سال جاری برای نوسازی و بازسازی قنوات پیش‌بینی‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری مودگان وبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی-مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارتخانه با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان به بازسازی قنوات را جهشی در حوزه اعتباری این سازه‌های آبی خواند و افزود: با این میزان اعتبار می‌توان ۶۶۰ کیلومتر از رشته قنوات کشور را نوسازی و بازسازی کرد.

رضا سرافرازی ابراز امیدواری کرد: این اعتبار محقق و به‌موقع پرداخت شود تا کار نوسازی، مرمت و لایروبی قنوات طبق برنامه انجام و مطالبات پیمانکاران پرداخت شود.

وی اظهار داشت: در سال ۹۹ اعتباری بالغ‌بر ۱۵۰ میلیارد تومان برای قنوات کشور پیش‌بینی شد که از این میزان حدود ۵۹ درصد تخصیص یافت.

سرافرازی بابیان این‌که در سال گذشته بازسازی و نوسازی ۳۸۳ کیلومتر رشته قنات هدف‌گذاری شده بود، گفت: با توجه به تخصیص تنها بخشی از اعتبار سال گذشته، در سطح نزدیک به ۲۲۲ کیلومتر قنوات کشور نوسازی و بازسازی شدند.

وی خاطرنشان کرد که بیشترین حجم عملیات بازسازی و نوسازی قنوات در استان‌هایی مانند یزد، خراسان رضوی و جنوبی، کرمان، فارس و سیستان و بلوچستان که دارای بالاترین تعداد قنوات هستند، انجام‌شده است.

مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت: در کشور ۴۱ هزار رشته قنات داریم که تاکنون نزدیک به ۱۶ هزار کیلومتر از این قنوات بازسازی و نوسازی شده‌اند.

وی ادامه داد: بازسازی، نوسازی و مرمت ۱۰ هزار کیلومتر از قنوات در ۲۰ استان کشور در اولویت قرار دارند که اجرای عملیات بازسازی و نوسازی آن‌ها به ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی با اشاره به این‌که اعتبار قنوات کشور به‌عنوان یک منبع آبی تاکنون موردتوجه ویژه قرار نگرفته است، اذعان داشت: این در حالی است که ۱۴ درصد از منابع آبی کشور متاثر از آب قنوات است و نزدیک به ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش ۴۱ رشته قنات قرار دارند.

سرافرازی یادآور شد: قنوات در ایران چند قرن قدمت دارند و عمر برخی از آن‌ها به هزار سال می‌رسد.

وی افزود: در حال حاضر برنامه‌ای برای توسعه قنوات کشور نداریم و هدف ما نگهداری و حفظ قنوات موجود است.

مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، میانگین آبدهی هر رشته قنات را ۱۰ لیتر در ثانیه عنوان کرد و گفت: برخی از این قنوات ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیتر در ثانیه آبدهی دارند و به مصرف فعالیت‌های کشاورزی می‌رسند.

وی درباره تاثیر نوسازی و بازسازی قنوات اذعان داشت: لایروبی و بازسازی قنوات در برخی مناطق تا ۲۰۰ درصد در آبدهی آن‌ها موثر است.

سرافرازی درباره مشارکت خیرین در حوزه بازسازی قنوات اذعان داشت: در سال‌های اخیر، خیرین مشارکت چندانی در مرمت و نوسازی قنوات نداشتند و در خراسان‌های رضوی و جنوبی، آستان قدس رضوی کمک‌هایی در این زمینه ارائه‌شده است.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :