1398/07/03 11:15

کاهش ضایعات گندم نیازمند بازنگری در روش برداشت دارد

کاهش ضایعات گندم نیازمند بازنگری در روش برداشت دارد

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: کاهش ضایعات گندم نیازمند بازنگری در روش برداشت توسط کشاورزان و رانندگان کمباین دارد تا با دقت بیشتری نسبت به برداشت محصول گندم اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری مودگان- اسماعیل اسفندیارپور روز چهارشنبه افزود: سال های گذشته به علت برجای ماندن بقایای گندم و جو (کاه و کلش) در مزارع علاوه بر حفظ رطوبت و حاصلخیزی خاک در افزایش تولید نیز تاثیرگذار بوده، بنابراین به منظور تقویت و حفظ رطوبت خاک نیاز است پس از برداشت محصول بین ۳۰ تا ۳۵  درصد بقایای گندم و جو (کاه و کلش) در مزارع باقی بماند.

وی استفاده از بقایای محصول از جمله ساقه و پوسته را در اراضی کشاورزی به نوعی خاکورزی حفاظتی دانست و  اظهارداشت: وجود بقایای گندم و جو در سطح خاک موجب تقویت و غنی سازی خاک کشاورزی می شود.

اسفندیار پور تصریح کرد: این اقدام باعث می شود در فصل کاشت مصرف آب در دوره های آبیاری کاهش یابد و موجب صرفه جویی در مصرف آب بخش کشاورزی نیز خواهد شد.

مجری طرح گندم با بیان این که تمام نیاز گیاه با مصرف انواع کودهای شیمیایی تامین نمی شود گفت: باید بخشی از نیاز گیاه از خاک خوب تامین شود، تجربه نشان می دهد مزارعی که سوزانده نمی شوند و بقایای حاصل از برداشت محصول به زمین بازگردانده می شود علاوه بر افزایش محصول و تقویت خاک از مواد آلی، مصرف آب و انواع کودهای شیمیایی در درازمدت را سبب می شود.

وی اضافه کرد: امروزه در دنیا دستیابی به افزایش تولید و خودکفایی در گندم به حفظ عناصر و مواد مغذی خاک بستگی دارد.

اسفندیارپور اضافه کرد: در حال حاضر کمباین های گندم قادرند  در برداشت محصول علاوه بر جمع آوری علوفه حجیم مورد نیاز خوراک دام، بخشی از بقایای ساقه و پوسته را خرد کرده  و  روی خاک باقی بگذارند.

وی افزود: همچنین اکنون دستگاه های کارنده مناسب کاشت بذر گندم  و جو در کشور وجود  دارد که می تواند بدون ایجاد شخم و شیار بذر را روی بقایای خاک بکارد.

مجری طرح گندم به کشاورزان نسبت به آتش زدن مزارع گندم پس از برداشت محصول هشدار داد و گفت: آتش زدن مزارع گندم علاوه بر از بین رفتن کاه و کلش منجر به نابودی مواد و عناصر مغذی خاک می شود که می تواند کاهش تولید را در سال های آتی بدنبال داشته باشد.

خرید تضمینی گندم از ابتدای فصل برداشت (اواخر اسفندماه سال ۹۷) تاکنون از شهرستان جیرفت واقع در جنوب کرمان آغاز شد که  میزان هفت میلیون و ۷۰۵ هزار تن گندم تا ۲۷ شهریور ماه امسال به ارزش ۱۳ هزار و ۳۴۶ میلیارد تومان از کشاورزان گندم‌کار خریداری شده  است.

طبق مصوبه شورای اقتصاد هرکیلوگرم گندم معمولی با افت چهاردرصد مفید و یک درصد غیرمفید یک هزار و ۷۰۰ تومان و گندم دروم یک هزار و ۷۷۰ تومان خریداری می‌شود.

براساس آمارها در سال زراعی ۹۷- ۱۳۹۶ نزدیک به ۹ میلیون و ۴۶۰ هزار تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال با مبلغ مصوب یک‌هزار و ۳۰۰ تومان و گندم دوروم به مبلغ یکهزار و ۳۳۰ تومان خریداری شده بود.

طبق قانون دولت مکلف است هر ساله تا پایان شهریورماه نرخ خرید تضمینی محصولات اساسی از جمله گندم را مطابق نرخ تورم و افزایش هزینه های تولید،  محاسبه و  به کشاورزان اعلام کند.

خبرنگار: داود غیاثوند

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :