1398/06/27 09:15

سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در چهارمحال و بختیاری ۳ برابر شد

سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در چهارمحال و بختیاری ۳ برابر شد

معاون بهبود امورگیاهی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: سطح زیر کشت پاییزه محصول دانه روغنی کلزار در این استان امسال نسبت به سال زراعی ۹۷-۹۸ از سه برابر کشت فراتر رفت.

به گزارش پایگاه خبری مودگان- حمید رضا دانش شهرکی روز چهارشنبه اظهارداشت: در سال زراعی ۹۸-۹۷ حدود ۴۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی استان  زیر کشت محصول اساسی کلزا رفت که امسال با تامین بذور اصلاح شده و برخی نهاده‌های مورد نیاز، برای کشت ۹۰۰ هکتار برنامه‌ریزی شده است.

وی با اشاره به اینکه کشت دانه روغنی کلزا با به کارگیری سیاست‌های تشویقی، قیمت مناسب و جذاب، خرید تضمینی، پرداخت به موقع بهای محصول و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت بانکی کشت دانه روغنی کلزا افزایش می‌یابد.

معاون بهبود امور گیاهی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: این محصول روغنی پرمصرف آب کمتری نیاز دارد، روغن کلزا مرغوبیت بالایی دارد و در برابر خشکسالی مقاومت بیشتری داشته، از این رو کشت کلزا اقتصادی تر از سایر دانه های روغنی است.

وی، از توزیع گسترده بذر کلزا اصلاح شده بصورت قیمت نیم بهاء و کشت اراضی ۵ هکتار به بالا را  بصورت را رایگان خبر داد و گفت: پیشنهاد ۵۰ هزار ریالی خرید تضمینی کلزا برای این محصول در نظر گرفته شده است.

دانش، قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را تابعی از میزان تورم و افزایش نهادههای کشاورزی بیان کرد و گفت: پارسال بهای خرید تضمینی کلزا حدود ۳۲هزار و ۳۹۱ ریال بود که قیمت ۵۰هزار ریالی کلزا برای سال آینده زراعی، مناسب است.

وی از فراوانی و نبود محدودیت در توزیع بذر کلزا در استان را یادآور شد و افزود: بهره برداران برای تامین بذر مورد نیاز تا پایان زمان کشت نیمه مهرماه دغدغه و نگرانی نداشته باشند. 

معاون بهبود تولیدات گیاهی چهارمحال و بختیاری تولید بیش از ۳۰۰ تن روغن از کارخانجات روغن‌کشی این استان را یادآور شد و توضیح داد: سالانه این میزان روغن کلزا، آفتابگردان و کنجد در کارخانه روغن‌کشی این استان تولید و روانه بازار مصرف می شود. 

دانش اظهار داشت: محصولات اصلی این کارخانه تولید روغن است و محصولات فرعی در زنجیره خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد. 

وی با اشاره به حمایت جهاد کشاورزی از توسعه کشت دانه های روغنی به ویژه کلزا افزود: پوشش ۱۰۰درصدی بیمه کلزا کاران، پرداخت یارانه ۵۰ درصدی دانه کلزا مهمترین اقدامات حمایتی دولت از کلزا کاران این استان است. 

روغن کلزا به دلیل حضور اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه ای بالایی برخوردار است و بین ارقام و در شرایط مختلف تنوع زیادی در ترکیب اسیدهای چرب آن مشاهده می شود. 

سالانه در چهارمحال وبختیاری بیش از ۱.۵ میلیون تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلات تولید می شود، سطح زیرکشت استان نیز ۲۷۰ هزار هکتار با ۶۰ هزار بهره بردار است.

خبرنگار: نیره فرجی

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :
تصویر :

برچسب ها :