محتوا

من ارگ بم خشت به خشتم متلاشی 
تو نقش جهان ، هر وجبت ترمه و کاشی 

"حامد عسکری" 

محتوا

تشکیل وزارت بازرگانی : توسعه امور بازرگانی یا لغو قانون تمرکز وظایف و اختیارات در جهاد کشاورزی

  تشکیل دوباره وزارت بازرگانی به معنای لغو «قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» خواهد بود؛ اقدامی که یکپارچگی در مدیریت این بخش را با چالش مواجه می‌کند. همین امر در سال‌های گذشته آسیب‌های بسیاری به بدنه اقتصاد کشور وارد کرد .

 بیش از ۱۲ سال پیش بود که نمایندگان مجلس و دولت به گفته کارشناسان دست به اقدامی مثبت برای کوچک‌سازی دولت زدند و دو وزارت خانه طویل را در هم آمیختند تا وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) پدید آید. مجموعه‌ای که متشکل از صنعت، معدن و تجارت است .

 

تقاضا برای ادغام وزارت بازرگانی و صنعت اولین بار در سال ۱۳۸۹ از سوی دولت محمود احمدی‌نژاد مطرح شد و بعد از کارِ کارشناسی در سال ۱۳۹۰ بالاخره مورد تأیید مجلس قرار گرفت. امروز بعد از گذشت تقریبا ۱۲ سال، دولت ابراهیم رئیسی به این نتیجه رسیده که برای حل مشکلات اقتصادی به وجود آمده باید دوباره یک وزارتخانه به صورت تخصصی بحث بازرگانی را در دست گیرد .

 وزارت بازرگانی یکی از وزارتخانه‌های با سابقه کشور است که مسئول توسعه و بهبود امکانات بازرگانی ایران و تنظیم قوانین و سیاست‌های کشور برای ارتقای فضای تجارت بود. این وزارتخانه در ۱۲ تیر ۱۳۹۰ با وزارت صنایع و معادن ایران ادغام شد و با ادغام این دو، وزارت صنعت، معدن و تجارت به وجود آمد .

 در تاریخ ۳ مهر ۱۳۹۸ اعضای مجلس ایران با احیای دوباره وزارت بازرگانی موافقت کردند؛ طرحی که به گفته کارشناسان ۲۰۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد . اگر بخواهیم به شرح اهداف و وظایف تشکیل وزارت بازرگانی بپردازیم، می‌توان دو هدف مهم آن را نام برد. یکی فراهم کردن موجبات توسعه و بهبود امور بازرگانی کشور و دومی تنظیم و اجرای سیاست‌ها، خط‌مشی‌ها و مقررات بازرگانی به‌طور گسترده و همه جانبه. به همین دلایل دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۱ به دنبال تشکیل این وزارتخانه برای کنترل بر بازار است. وظایف مهم وزارت بازرگانی در چند موضوع خلاصه می شود :

 

۱ - وظایف سیاستگذاری

 ۲ - وظایف برنامه‌ریزی

 ۳ - وظایف هدایت و هماهنگی

 این وظایف خود زیرمجموعه‌هایی دارند که همگی برای تنظیم و اجرای سیاست‌ها، تنظیم روابط تجاری، تنظیم ضوابط و مقررات صادرات، سیاستگزاری و کنترل و نظارت بر بازار محصولات، نظارت و حفظ تعادل بهای تولیدات داخلی، اصلاح نظام تعرفه‌های گمرکی، برنامه‌ریزی و اقدام لازم برای تأمین ثبات اقتصادی و همکاری در کنترل تورم، ایجاد هماهنگی بین فعالیت‌ها و خدمات مورد نیاز بازرگانی داخلی و خارجی کشور، خط مشی‌ها و مقررات بازرگانی کشور تعیین شده‌اند .

 علت تشکیل وزارت بازرگانی از دیدگاه دولت سیزدهم

 طبق اعلام علی بهادری جهرمی - سخنگوی دولت، هیئت دولت به منظور تقویت و تجمیع ابزارهای نظارتی دولت بر بازار، کنترل مؤثرتر قیمت‌ها، تسهیل و رونق تجارت خارجی، سیاست‌گذاری واحد و چابکی در امور بازرگانی و حمایت جدی‌تر از مصرف‌کننده با تشکیل وزارت بازرگانی موافقت کرده اما بررسی‌ها نشان می‌دهد، دلایل دولت برای تفکیک امور بازرگانی از بخش‌های تولیدی کافی نیست .

 ‌تشکیل دوباره وزارت بازرگانی به معنای لغو «قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» خواهد بود. اقدامی که یکپارچگی در مدیریت این بخش را با چالش مواجه می‌کند. در واقع یکپارچه بودن مدیریت تولید و تجارت محصولات کشاورزی مهم‌ترین پیش‌شرط رونق تولید و حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده به شمار می‌رود و ایجاد یک نهاد تصمیم‌گیر مستقل در حوزه بازرگانی، بدون توجه به بخش تولید به نفع صنایع این بخش و سایر بخش‌های تولیدی نیست .

 مطالعه کشورهای توسعه‌یافته نیز نشان می‌دهد که سیاست‌گذاری در همه این کشورها به‌گونه‌ای است که بخش بازرگانی در خدمت تقویت بخش‌های تولیدیِ صنعتی و کشاورزی قرار می‌گیرد .

 ‌تشکیل مجدد وزارت بازرگانی با قوانین و اسناد بالادستی مغایرت دارد. مغایرت با بند «الف» ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر کاهش ‌اندازه و ساختار مجموع دستگاه‌های اجرایی، مغایرت با اصل ۷۵ قانون اساسی به علت افزایش هزینه‌های ناشی از ایجاد تشکیلات جدید، مغایرت با بند ۱۶ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به سبب افزایش هزینه‌های عمومی کشور و مغایرت با بند ۱۰ سیاست‌های کلی نظام اداری مبنی بر «چابک‌سازی، متناسب‌سازی و منطقی ساختن تشکیلات نظام اداری» از جمله این موارد است .

  احیا مجدد وزارت بزرگانی یعنی یک وزارتخانه عریض و طویلی را در یک برهه خاص و حساس ایجاد کنیم و هنگامی که بحرانی را پشت‌سر گذاشتیم دوباره آن را به شکل اولیه بازگردانیم . "

 در واقع  تشکیل وزارت بازرگانی خلاف سیاست کوچک‌سازی دولت است، طی این سال‌ها بنا بر این بود که دولت را کوچک‌تر شود. در حالی که تشکیل یک وزارتخانه جدید خلاف این فرآیند است . .

 طرح جداسازی وزارتخانه‌ها، راه انداختن چنین بحث‌هایی برای حل مسئله تسهیل تجارت و نظارت بر بازار فقط به نوعی پاک کردن صورت مسئله و مشکل اصلی‌تر ناهماهنگی کلی بین دستگاه‌های اقتصادی کشور است. در واقع اگر جدایی این وزارتخانه‌ها لازم است، چرا در سال ۱۳۹۰ جلوی آن گرفته نشد؟ چه چیزی باعث شده بعد از ۱۲ سال به این فکر بیافتیم که در لابه‌لای این همه دغدغه اقتصادی یک مشکل جدید هم برای خودمان عَلَم کنیم؟ !

 

اگر وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت و معدن به خوبی اداره می‌شدند، دیگر به احیای وزارت بازرگانی نیاز نبود و امروز هم نیست! ارائه چنین طرح‌هایی در آشفته بازار امروز، نوعی اتلاف وقت است و آنقدر طرح موضوع آن بی‌پایه به نظر می‌رسد که دارویی برای هیچکدام از مشکلات تولیدی نظیر بحث تأمین، توزیع، واردات و صادرات در آن دیده نشده است .

 از سویی در حال حاضر نیز اگر وزارتخانه بازرگانی تشکیل شود، دو سال زمان می‌برد تا مسئولیت‌ها تفویض شود. علاوه بر این، هزینه جداگانه‌ای آن هم در شرایط اقتصادی کنونی به دولت تحمیل خواهد شد و در شرایط فعلی از دست دادن دو سال زمان، اصلاً توجیه منطقی ندارد .

 از طرف دیگر، تنظیم‌کنندگان طرح تفکیک دو وزارتخانه معتقدند که اگر دولت گذشته ساختار وزارت صمت را با توجه به بازرگانی و تجارت تغییر می‌داد، اکنون در حوزه تنظیم بازار هیچ مشکلی وجود نداشت و بازار از تمام التهاب‌هایی که برایش اتفاق افتاد دور می‌بود اما سهل‌انگاری دولت گذشته و بی‌توجهی به حوزه بازرگانی سبب شد، دولت سیزدهم با هدف آرامش بازار و جلوگیری از نوسان قیمت کالاها، به سمت تفکیک دو وزارتخانه برود. البته از زمان رسانه‌ای شدن خبر احیای وزارت بازرگانی، برخی از کارشناسان نقدهایی هم داشتند. آن‌ها می‌گفتند، اکنون که بازار به سمت آرامش در حال حرکت است، نباید شوکی جدید به آن وارد کرد و تنها باید ساختارها را به‌گونه‌ای طراحی نمود که تمام بخش‌ها به خوبی دیده شوند .

  موافقان تفکیک وزارت بازرگانی از صمت معتقدند که تجربه جهانی نشان می‌دهد، هیچ کشوری خود را مستقل از وزارت بازرگانی نکرده است. از این رو ما تشکیلاتی را می‌خواهیم که حوزه بازرگانی و بازار را تنظیم و ساماندهی کند . در هر کالا چهار مؤلفه اصلی تولید، واردات، صادرات و مصرف وجود دارد که بسیار تخصصی است. تصور اینکه با تجمیع در تولید می‌توان بخش بازرگانی را کنترل کرد، اشتباه و خطا است .

 بر این اساس، اگر چهار مؤلفه یاد شده در مورد هر کالایی متناسب و مطلوب باشد، یعنی بازار تنظیم است و اگر عکس این اتفاق رخ دهد، به منزله آن است که بازار تنظیم نیست. به عنوان مثال با واردات بیش از حد یک کالا، تولید داخلی صدمه دیده است. در چنین شرایطی یعنی مؤلفه‌های اصلی هماهنگ نیست. از این رو بحث بازرگانی بسیار تخصصی، به روز و سیال است و حتی برخی اوقات باید تصمیم‌های اورژانسی و لحظه‌ای اتخاذ شود. با توجه به مباحث اخیر و گذشته، دولت و مجلس به این جمع‌بندی رسیدند که وزارت بازرگانی از وزارت صنعت تفکیک شود .

 

 

تجربه ادغام صنعت و تجارت در کشورهای جهان طی سه دهه گذشته بنا به راهبردهای هدفمند کشورهای مختلف، پیگیری شده است؛ تا جایی که بررسی وضعیت اقتصادی کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکا نشان می‌دهد، اغلب این کشورها در تقسیم‌بندی وزارتخانه‌های خود برای امور مربوط به صنعت و تجارت یک نهاد مشترک را تاسیس کرده‌اند. از بین کشورهای آسیایی چین، هند، ترکیه، افغانستان، عراق و امارات، فقط چین و عراق برای امور صنعت و بازرگانی خود دو وزارتخانه جدا در نظر گرفته‌اند. همچنین کشورهای انگلیس، فرانسه و ایتالیا در اروپا و نیز آمریکا همه با الگوی یک وزارتخانه مشترک، به انجام امور در این زمینه‌ها می‌پردازند .

 در این میان البته اهمیت جایگاه صنعت و تجارت در کشورهای مختلف، متفاوت است. از یک سو برخی کشورها علاوه بر وزارتخانه ترکیبی، وزارتخانه‌های دیگری را برای پیشبرد امور صنعت و تجارت به کار گرفته‌اند و از سوی دیگر برخی کشورها با نگاهی ساختارمند یکی را قربانی دیگری کرده‌اند .

 شایان ذکر است  ، تجربه ادغام صنعت و بازرگانی در ایران نخستین بار در سال ۱۳۲۶ اتفاق افتاد اما هشت سال بعد دوباره این دو وزارتخانه از هم تفکیک شدند. این تفکیک نیز هفت سال بیشتر طول نکشید و در ۲۰ اسفند سال ۱۳۴۱ این دو وزارتخانه مجدد با هم ادغام شدند و با عنوان وزارت اقتصاد فعالیت خود را ادامه دادند؛ تا اینکه در سال ۱۳۵۳ وزارت اقتصاد منحل و وظایف آن بین سه وزارتخانه بازرگانی، صنایع و معادن و امور اقتصادی و دارایی تقسیم شد. پس از انقلاب اسلامی نیز در معاونت‌ها و زیرمجموعه‌های وزارت بازرگانی تغییراتی داده شد. در سال ۱۳۸۴ که ایران به عنوان عضو ناظر سازمان تجارت جهانی پذیرفته شد، برخی کارشناسان هشدار دادند که صنعت داخلی در معرض خطر قرار خواهد گرفت، زیرا با کاهش تعرفه‌ها و آزادسازی تدریجی فرآیند تجارت خارجی، این احتمال می‌رود که صنایع عمده کشور دچار چالش‌های خطرناک شوند . شاید ادغام دو وزارتخانه صنعت و معدن را باید در همین راستا بازخوانی کرد . اکنون باید به افقی چشم دوخت که صادرات کشور بر واردات غلبه کرده و چرخ صنعت صرفا در دایره بسته تامین نیاز داخلی نخواهد چرخید .

 دولت سیزدهم با هدف مبارزه با فساد و همچنین شعار مردمی بودن روی کار آمده و از وعده‌های مهم این دولت پایان هزینه تراشی دولت‌ها در سال‌های متمادی است. تشکیل وزارت بازرگانی می‌تواند هزینه‌های زیادی را به همراه داشته باشد که انتظار می‌رود با در نظر گرفتن این موارد، برای مدیریت بهینه بازار تدبیری بهتر اندیشیده شود. «مدیریت شرایط اقتصادی نظیر کنترل تورم و ثبات نرخ ارز»، «ارائه شرح وظایف دقیق برای وزارت صمت و جهاد کشاورزی» و «اعطای ابزارهای لازم برای تنظیم بازار محصولات   

سردبیرداود رویتوندغیاثوند
 
کارشناس ارشد اقتصادیمحتوا

فروش باغ -ویلا در کیلومتر ٥ جاده فومن
به ماسوله(کلرم)

موقعیت : در فاصله ٩٠٠ متری از جاده ماسوله 

زمینی به مساحت ١٣٠٠متر مربع و زیر بنای ١٨٠ متر مربع  وبا ویوی بی نظیر  (نهر آب از سه طرف  و تپه  های سرسبز ) در محیطی کاملا بکر ودنج

١- سند تک برگ با پروانه ساخت و کار بری مسکونی -تجاری (در سند درج شده)

٢- آب ، برق  و گاز  دو خط تلفن ثابت

سیستم گرمایشی : شوفاژ(پکیج)

سیستم سر مایشی:  دو دستگاه اسپیلیت

ویلای دوبلکس با دو  سوییت مجزا (برای مهمان) و  مجردی و فضای سبز مجزا برای سوئیت مجردی

به همراه اتاق سرایداری

 آشپزخانه اپن  کابینت ام دی اف

سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی  (مجموعا سه سرویس بهداشتی)

باغ دارای درختان مثمر  (سیب ،انواع آلو  مرکبات ،انگور  ودرختان تزئینی و غیر مثمر می باشد

باربیکیو در محوطه باغ 

آلاچیق و آبنما

انباری و لانه حیوان نگهبان
 تلفن تماس :09383216077

محتوامحتوا


                                
محتوا


آخرین مطالب
تقویم رویدادها
1401 مهر 7 پنجشنبه
ورود به سیستم
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
آمار مراجعات
مهمان :  32
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  14
دیروز :  25
کل مشاهده :  639065
گالری تصاویر
80درصد صادرات محصولات کشاورزی به کشور‌های همسایه است

80درصد صادرات محصولات کشاورزی به کشور‌های همسایه است

سرپرست دفتر امور بین المللی گفت: برای اولین بار در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی به ویژه دانش بنیان با ازبکستان تحولات مثبت صورت گرفته است .
سهم ۹۷ درصدی تولید و فرآوری یک چهارم عناب در خراسان جنوبی

سهم ۹۷ درصدی تولید و فرآوری یک چهارم عناب در خراسان جنوبی

خراسان‌ جنوبی به عنوان مرکز تولید ۹۷ درصد عناب ایران شناخته می‌شود و در سال‌های اخیر ۲۴ درصد محصول به سمت فرآوری رفته لذا تمرکز بر صنایع تبدیلی یکی از اولویت‌های این بخش برای تقویت اقتصاد کشاورزی است .
رشد ۵۸ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته

رشد ۵۸ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته

مجموع خرید تضمینی گندم امسال به ۷ میلیون و ۱۶۹ هزار تن رسیده است که نسبت به سال گذشته که ۴ میلیون و ۵۳۴ هزار تن بود، ۲ میلیون و ۶۳۵ هزار تن افزایش و به عبارتی، ۵۸ درصد رشد داشته است .
راهکار محدودیت کشت محصولات جالیزی چیست؟

راهکار محدودیت کشت محصولات جالیزی چیست؟

بنابر سیاست های برنامه هفتم، کشت محصولات استراتژیک باید جایگزین محصولات جالیزی شود تا با صادرات مازاد، منابع آبی کشور به هدر نرود .
 مشکلی در تامین نهاده‌های کشت پاییزه وجود ندارد

مشکلی در تامین نهاده‌های کشت پاییزه وجود ندارد

مدیر تعاون روستایی خوزستان گفت: در حال حاضر سهمیه‌بندی نهاده‌های کشاورزی در شهرستان‌ها برای کشت پاییزه انجام شده است و مشکلی در تامین این نهاده‌ها وجود ندارد .
پسته استان مرکزی خندان‌ترین پسته کشور

پسته استان مرکزی خندان‌ترین پسته کشور

رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی گفت: شناسنامه دار کردن باغات پسته استان مرکزی موجب خواهد شد که این باغات در زمره پرامتیازترین باغات پسته قرار گیرند چراکه کمترین آسیب نظیر سرمازدگی و آفات را داشته و همه ساله به افزایش تولید پسته ایران کمک کرده است .
کاهش قیمت نهاده‌ها در سامانه بازارگاه/ قیمت تخم‌مرغ واقعی نیست

کاهش قیمت نهاده‌ها در سامانه بازارگاه/ قیمت تخم‌مرغ واقعی نیست

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار خاطر نشان کرد : مسئولان تنظیم بازار به تولیدکنندگان قول دادند که قیمت تخم‌مرغ را 31 شهریور مشخص کنند؛ اما جلسه‌ ستاد به دلیل شرایط ایجاد شده به تعویق افتاد و همچنان تولیدکنندگان با ضرر اقدام به تولید می‌کنند .
خرید تضمینی بیش از ۷ میلیون تن گندم با عاملیت بانک کشاورزی

خرید تضمینی بیش از ۷ میلیون تن گندم با عاملیت بانک کشاورزی

با عاملیت بانک کشاورزی تا ۳۰ شهریور ماه سال جاری، ۷ میلیون و ۱۵۶ هزار تن گندم به ارزش ۷۶۰ هزار و ۱۲۵ میلیارد ریال از کشاورزان خریداری شده است.
ضرورت تجمیع سیاستگذاری‌‌های لجستیکی در یک وزارتخانه

ضرورت تجمیع سیاستگذاری‌‌های لجستیکی در یک وزارتخانه

رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی شرکت‌های صنعت پخش ایران در نشست ملی لجستیک گفت: تعریف لجستیک در دنیا متفاوت از تصور ماست.
حجم تجارت ایران و اتحادیه اوراسیا به پنج میلیارد دلار رسید

حجم تجارت ایران و اتحادیه اوراسیا به پنج میلیارد دلار رسید

مشاور امور بین الملل و توافق نامه های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران تاکید کرد: در حال حاضر حجم تجارت ایران و اتحادیه اوراسیا به پنج میلیارد دلار رسیده است .
قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی
اخبار

محتوا


محتوا

محتوا


محتوا